Äänekoskelaiset menestyivät Valtakunnan Mestarit – laulukilpailun finaalissa


Kuvassa voitokkaat Kaija Pulli, Anne Lahti, Marita Ilmonen ja Heidi Hänninen. Kuvasta puuttuu Arja Ruha.

Valtakunnan Mestarit- laulu kilpailun finaali laulettiin viikonloppuna Porin Yyterissä.
Äänekoskelta finaalissa oli mukana hienosti menestynyt kahdeksan hengen seurue.

 

Valtakunnan mestarit laulukilpailu on yksi suomen vanhemmista karaokekilpailuissa ja se kerää vuosittain suurenjoukon osallistujia.Tänä vuonna finaali viikonlopussa mukana oli noin 80 kilpailijaa ympäri suomea.

Lauantai-iltana Valtakunnan mestariksi kruunattiin äänekoskelainen Marita Ilmonen, joka kisasi +60 -sarjassa. Tiukassa kisailuissa voittajiksi nousivat myös äänekoskelaiset Kaija Pulli +70 -sarjassa, Anne Lahti +50 -sarjassa ja Heidi Hänninen +20 -sarjassa. Naisten +50 -sarjassa tuli myös toinen mitalisija suolahtelaisen Arja Ruhan tulessa kakkoseksi.

 

Vuoden 2018 Valtakunnan Mestari Marita Ilmonen.

Sarja naiset 20+
1. Heidi Hänninen, Äänekoski
2. Satu Hannula , Kuopio
3. Ella Kuukkanen, Jyväskylä

Sarja naiset 40+
1. Riitta Rahkonen, Toholampi
2. Tuulikki Tähtinen-Mustakallio, Raahe
3. Saija Koskela, Alavieska

Sarja naiset 50+
1. Anne Lahti, Äänekoski
2. Arja Ruha, Suolahti
3. Tarja Paloheimo, Ahlainen

Naiset 55+
1. Tuula Jokimäki, Pori
2. Mirja Taari, Kalajoki
3. Eila Rautio, Merijärvi

Naiset 60+
1. Marita Ilmonen, Äänekoski
2. Pirjo Leskelä, Ruotsi
3. Helena Huhtala-Isokääntä, Alavieska

Naiset 65+
1. Arja Vesala, Kauhajoki
2. Tuula Hannula, Alavieska
3. Sinikka Hietalahti, Kauhajoki

Naiset 70+
1. Kaija Pulli, Äänekoski
2. Marjatta Kallioinen, Jämsä
3. Anna-Liisa Lahti , Veteli

Miehet 20+
1. Mikko Törmälä, Kokemäki

Miehet 40+
1. Jouni Ruohola, Ulvila
2. Aki Lehtonen, Pori

Miehet 50+
1. Jari Soinila , Jurva
2. Harri Koutonen , Merijärvi
3. Pentti Puukangas, Kälviä

Miehet 55+
1. Leo Nevalainen , Kerava
2. Vesa Hakko, Harjavalta

Miehet 60+
1. Pauli Hukari, Kälviä
2. Kari Perämäki, Ähtäri
3. Arto Tuomola, Pori

Miehet 65+
1. Risto Saari, Veteli
2. Lauri Ketola , Ilmajoki
3. Jorma Syrjänen, Pomarkku

Miehet 70+
1. Jorma Koskela, Harjunpää
2. Heimo Pitkäkangas , Pietarsaari
3. Teuvo Luoto, Pyhäjoki

 

Vastaa