Alueelliset syyskisat miteltiin Äänekoskella lauantaina – katso tulokset


Äänekosken liikuntapuistossa järjestettiin lauantaina yleisurheilun alueelliset syyskisat.

 

Lajivalikoimaa kisoissa oli treilusti: kuula, pituushyppy, keihäänheitto, kävely ja pikajuoksu. Kisaajia saapui paikalle runsaasti, olihan ikäsarjoja aina yhdeksänvuotiaasta ylöspäin.

 

Alueelliset syyskisat 9.9.2017

TULOKSET:

P9 40m (-2,0) 1) Voitto Moisio KaipVi 7,09, 2) Anton Lindgren KarstKi 7,15, 3) Ville Kankainen ÄänekU 7,35, 4) Oskari Pekkarinen KinnKi 7,42, 5) Daniel Pollari JyväskKU 7,49, 6) Aarne Moisio KaipVi 7,75, 7) Reino Hautanen PylkönmY 8,16. 

P9 Pituus 1) Ville Kankainen ÄänekU 3,63, 2) Anton Lindgren KarstKi 3,54, 3) Oskari Pekkarinen KinnKi 3,40, 4) Daniel Pollari JyväskKU 3,10, 5) Reino Hautanen PylkönmY 2,95, 6) Arttu Vuorinen ÄänekU 2,83. 

P9 Kuula 1) Aarni Elomaa TampPy 6,50, 2) Aarne Moisio KaipVi 5,57, 3) Anton Lindgren KarstKi 5,53, 4) Reino Hautanen PylkönmY 4,74, 5) Ville Kankainen ÄänekU 4,69, 6) Arttu Vuorinen ÄänekU 3,91. 

P9 Keihäs 1) Aarni Elomaa TampPy 22,68, 2) Aarne Moisio KaipVi 19,68, 3) Daniel Pollari JyväskKU 17,58, 4) Ville Kankainen ÄänekU 16,86, 5) Anton Lindgren KarstKi 15,15, 6) Reino Hautanen PylkönmY 15,14. 

T9 40m 1) Enni Makkonen ÄänekU 7,10, 2) Meea Oikari KarstKi 7,34, 3) Peppi Soiluaho ÄänekU 7,39, 4) Eeva Alonen JyväskKU 7,40, 5) Elli Ranta SuolU 7,42, 6) Aada Arpiainen ÄänekU 7,46, 7) Petra Lähteelä SuolU 7,48, 8) Iina Manner ÄänekU 7,60, Emmi Könssi ÄänekU DNS 
Erä 1 (-0,2) 1) Enni Makkonen ÄänekU 7,10, 2) Meea Oikari KarstKi 7,34, 3) Aada Arpiainen ÄänekU 7,46, 4) Petra Lähteelä SuolU 7,48, Emmi Könssi ÄänekU DNS. Erä 2 (-2,4) 1) Peppi Soiluaho ÄänekU 7,39, 2) Eeva Alonen JyväskKU 7,40, 3) Elli Ranta SuolU 7,42, 4) Iina Manner ÄänekU 7,60. 

T9 Pituus 1) Enni Makkonen ÄänekU 3,20, 2) Peppi Soiluaho ÄänekU 3,19, 3) Eeva Alonen JyväskKU 3,19, 4) Aada Arpiainen ÄänekU 3,06, 5) Meea Oikari KarstKi 3,05, 6) Elli Ranta SuolU 3,03, 7) Iina Manner ÄänekU 2,95, 8) Petra Lähteelä SuolU 2,75, Emmi Könssi ÄänekU DNS. 

T9 Kuula 1) Vilma Järvinen KarstKi 5,43, 2) Hilda Viikilä SaarijPu 5,37, 3) Kiira Paananen JyväskKU 4,51, 4) Eeva Alonen JyväskKU 4,47, 5) Enni Makkonen ÄänekU 4,43, 6) Iina Manner ÄänekU 3,60, 7) Peppi Soiluaho ÄänekU 3,54, 8) Petra Lähteelä SuolU 2,99. 

T9 Keihäs 1) Vilma Järvinen KarstKi 13,60, 2) Petra Lähteelä SuolU 11,19, 3) Eeva Alonen JyväskKU 9,87, 4) Hilda Viikilä SaarijPu 9,49, 5) Enni Makkonen ÄänekU 9,12, 6) Iina Manner ÄänekU 8,05. 

T9 600m kävely 1) Emma Hiironen PihtipTui 3.24,36. 

T11 60m 1) Elsi Konstari JämsI 9,32, 2) Sofia Moreno PylkönmY 9,51, 3) Kerttu Aartolahti MuurY 9,71, 4) Mari-Anne Naarminen SuolU 9,82, 5) Ninni Korpinen SuolU 9,83, 6) Eerika Pekkarinen KinnKi 9,95, 7) Ella Saalasti JyväskKU 10,19, 8) Menna Turpeinen PihtipTui 10,29, 9) Pihla Lähteelä SuolU 10,32, 10) Venla Honkonen SuolU 10,50 
Erä 1 (-0,1) 1) Sofia Moreno PylkönmY 9,51, 2) Kerttu Aartolahti MuurY 9,71, 3) Eerika Pekkarinen KinnKi 9,95, 4) Ella Saalasti JyväskKU 10,19, 5) Pihla Lähteelä SuolU 10,32. Erä 2 (-0,8) 1) Elsi Konstari JämsI 9,32, 2) Mari-Anne Naarminen SuolU 9,82, 3) Ninni Korpinen SuolU 9,83, 4) Menna Turpeinen PihtipTui 10,29, 5) Venla Honkonen SuolU 10,50. 

T11 Pituus 1) Elsi Konstari JämsI 4,29, 2) Eerika Pekkarinen KinnKi 3,92, 3) Sofia Moreno PylkönmY 3,87, 4) Ella Saalasti JyväskKU 3,74, 5) Senja Norontaus SuolU 3,73, 6) Kerttu Aartolahti MuurY 3,59, 7) Selma Möller SuolU 3,51, 8) Ninni Korpinen SuolU 3,45, 9) Venla Honkonen SuolU 3,30, 10) Menna Turpeinen PihtipTui 3,10, 11) Pihla Lähteelä SuolU 2,80. 

T11 Kuula 1) Senja Norontaus SuolU 8,50, 2) Ella Saalasti JyväskKU 7,40, 3) Emmi Pitkäkangas AlajA 6,43, 4) Ninni Korpinen SuolU 6,10, 5) Menna Turpeinen PihtipTui 5,99, 6) Pihla Lähteelä SuolU 5,59, 7) Selma Möller SuolU 5,21, 8) Venla Honkonen SuolU 5,17. 

T11 Keihäs 1) Senja Norontaus SuolU 25,42, 2) Selma Möller SuolU 20,66, 3) Moona Lahtinen SuolU 19,86, 4) Emmi Pitkäkangas AlajA 19,22, 5) Ella Saalasti JyväskKU 18,68, 6) Pihla Lähteelä SuolU 13,47. 

P11 60m (-0,4) 1) Kosti Moisio KaipVi 9,37, 2) Mico Kumpulainen PihtipTui 9,43, 3) Benedict Seppälä JoutsPo 9,50, 4) Aatos Manninen ÄänekU 9,99, 5) Voitto Moisio KaipVi 10,10, 6) Alex Kärkkäinen ÄänekU 10,54. 

P11 Pituus 1) Mico Kumpulainen PihtipTui 4,05, 2) Benedict Seppälä JoutsPo 3,83, 3) Kosti Moisio KaipVi 3,82, 4) Kalle Tossavainen JyväskKU 3,64, 5) Joona Taipale PälkLL 3,41, 6) Alex Kärkkäinen ÄänekU 3,40. 

P11 Kuula 1) Topi Räsänen ViitVie 9,79, 2) Benedict Seppälä JoutsPo 7,79, 3) Henri Hiironen PihtipTui 7,68, 4) Joona Taipale PälkLL 7,00, 5) Henri Pitkäkangas AlajA 6,69, 6) Olli Mäkäläinen JyväskKU 4,91, 7) Ilmari Laitinen JoutsPo 4,88. 

P11 Keihäs 1) Topi Räsänen ViitVie 39,06, 2) Benedict Seppälä JoutsPo 31,48, 3) Henri Hiironen PihtipTui 29,84, 4) Henri Pitkäkangas AlajA 29,55, 5) Aapo Rasi PihtipTui 27,80, 6) Joona Taipale PälkLL 25,02, 7) Kosti Moisio KaipVi 18,62, 8) Ilmari Laitinen JoutsPo 18,22, 9) Olli Mäkäläinen JyväskKU 16,33. 

P11 1000m kävely 1) Olli Mäkäläinen JyväskKU 7.09,03. 

T13 60m (-0,7) 1) Sonja Jääskeläinen KarstKi 8,59, 2) Netta Kallio PylkönmY 8,94, 3) Ilona Tapper JyväskKU 8,96, 4) Siiri Tossavainen JyväskKU 9,31, 5) Vilma Honkonen SuolU 9,35, 6) Justine Hämäläinen JyväskKU 9,45, 7) Riikka Sorri PylkönmY 9,75, 8) Nea Laine PylkönmY 9,90. 

T13 Korkeus 1) Sonja Jääskeläinen KarstKi 142, 2) Riikka Sorri PylkönmY 137, 3) Vilja Liimatainen SuolU 131, 4) Viivi Taipale PälkLL 125, 5) Vilma Honkonen SuolU 120, 6) Mari-Anne Naarminen SuolU 115, 7) Nea Laine PylkönmY 115, 8) Inka Nahkala SuolU 110, Mia Känsäkangas KokkVei. 

T13 Kuula 1) Viivi Taipale PälkLL 9,90, 2) Jenni Honkonen PylkönmY 9,42, 3) Siiri Tossavainen JyväskKU 9,31, 4) Sinna Korpinen SuolU 8,24, 5) Nea Laine PylkönmY 7,41, 6) Anja Savolainen ÄänekU 7,27. 

T13 Keihäs 1) Helmiina Kynnäs SaarijPu 42,47, 2) Sonja Jääskeläinen KarstKi 33,16, 3) Vilma Honkonen SuolU 26,15, 4) Viivi Taipale PälkLL 25,25, 5) Inka Nahkala SuolU 22,23, 6) Sinna Korpinen SuolU 20,58. 

T13 2000m kävely 1) Vilja Liimatainen SuolU 12.14,01. 

P13 60m (-1,0) 1) Vilho Stenman UurU 9,30, 2) Otto Hautanen PylkönmY 9,62, 3) Matias Viikilä SaarijPu 9,97, 4) Tatu Saalasti JyväskKU 10,26, Patrick Jokela AlavU DNS. 

P13 Korkeus 1) Otto Hautanen PylkönmY 131. 

P13 Kuula 1) Paavo Puro SuolU 11,79, 2) Aleks Norontaus SuolU 10,55, 3) Otto Hautanen PylkönmY 8,10, 4) Matias Viikilä SaarijPu 7,82, 5) Jussi Hakonen ÄänekU 7,05, 6) Leo-Matti Heinänen SuolU 6,66, Patrick Jokela AlavU DNS. 

P13 Keihäs 1) Aleks Norontaus SuolU 43,20, 2) Otto Hautanen PylkönmY 36,55, 3) Paavo Puro SuolU 33,49, 4) Matias Viikilä SaarijPu 30,91, 5) Leo-Matti Heinänen SuolU 25,91, Patrick Jokela AlavU DNS, Otto Hämäläinen KarstKi DNS. 

T15 100m (-1,0) 1) Jenna Maukonen SuolU 14,82, 2) Milja Lahtinen SuolU 15,03, 3) Janika Pekkarinen KinnKi 15,38, 4) Inka Nahkala SuolU 16,57. 

T15 Kuula 1) Vilma Räsänen ViitVie 11,18, 2) Viivi Raatikainen ViitVie 11,01, 3) Siiri Elomaa TampPy 10,50, 4) Aino Savolainen ÄänekU 8,49, 5) Emmi Mäkäläinen JyväskKU 8,27, Olivia Lähdesmäki JyväskKU DNS. 

T15 Keihäs 1) Viivi Raatikainen ViitVie 46,39, 2) Olivia Lähdesmäki JyväskKU 39,96, 3) Siiri Elomaa TampPy 36,91. 

P15 Korkeus 1) Heikki Vuorinen ÄänekU 160. 

P15 Kuula 1) Toni Haapapuro PihtipTui 11,75, 2) Joona Turpeinen PihtipTui 11,30, 3) Paavo Puro SuolU 10,13. 

P15 Keihäs 1) Elias Norontaus 42,12, Mikko Perilä HankasHa DNS. 

N17 Pituus 1) Emmi Mäkäläinen JyväskKU 3,81, Aino Hovinen KaipVi DNS. 

N17 Kuula Kangas Emilia SeinäjSU. 

N17 Keihäs 1) Tessa Toropainen SuolU 38,60. 

M17 Pituus 1) Heikki Vuorinen ÄänekU 5,32. 

M17 Keihäs 1) Juho Järvinen KarstKi 61,80. 

M19 100m (-2,0) 1) Aleksi Heinänen ÄänekU 13,86. 

M19 Kuula 1) Ari Saastamoinen KeitKu 12,00. 

M19 Kiekko 1) Ari Saastamoinen KeitKu 41,52, Juhani Hauta-Aho TöysVe DNS. 

M19 Keihäs 1) Juhani Hauta-Aho TöysVe 59,66, 2) Juho Järvinen KarstKi 54,99, Leevi Lindi KeitKu NM, Teemu Narvi KanksLei DNS, Jaakko Hauta-Aho TöysVe DNS, Eetu Vanhamäki SeinäjSU NM (kilp.ulkop), Jami Kinnunen ÄänekU 71,20 (kilp.ulkop.) 

N19 100m (-1,0) 1) Siiri Möller SuolU 14,29. 

N19 Pituus 1) Siiri Möller SuolU 4,53. 

N19 Kuula 1) Mari Kahilainen PihtipTui 10,92. 

N19 Keihäs 1) Roosa Ylönen HankasHa 47,37, Heli Pynnönen HankasHa 39,73 (kilp.ulkop.) 

N35 100m (-1,0) 1) Marja Kankainen ÄänekU 15,60, 2) Johanna Makkonen ÄänekU 16,14. 

N35 Pituus 1) Marja Kankainen ÄänekU 4,09. 

N35 Kuula 1) Johanna Makkonen ÄänekU 7,90, 2) Marja Kankainen ÄänekU 6,58, 3) Hanna Parkkonen ÄänekU 6,19. 

N35 Keihäs 1) Hanna Parkkonen ÄänekU 28,96. 

M35 Pituus 1) Tero Mäkäläinen JyväskKU 5,17. 

N45 Pituus 1) Minna Holopainen ÄänekU 3,69. 

M70 Kuula 1) Harri Suominen MuurY 10,73. 

M70 Keihäs 1) Pentti Keisala MuurY 26,18.