Lumivaippa verhosi maaston Kevätkukkarasteilla


Merja Rantanen leimaamassa Kevätkukkarastien viimeisellä rastilla. Kuva: Tuomo Puskala

 

Lumisade peittosi Rannanmäen metsät kevätkukkarasteille. Lumi toi oman lisähaasteensa suunnistustehtäviin.

 

Pääsarjojen voittajat Vaajakosken Terän Ilari Sulkula ja JRV:n maajoukkuesuunnistaja Merja Rantanen selvittivät ratansa lähes virheettömästi ja kellottivat voittoajat lähes ratamestari Juha Pietiläisen ennakoimiin voittoaikoihin.

Suunnistajia ilahdutti erityisesti Rannanmäen maaston ja ratojen lisäksi kukkien täyttämä palkintopöytä.

Tiistairastilaiset pääsevät tiistai-iltana kiertämään kansallisten rasteja. Sääennusteiden mukaan lumettomaan metsään.

Raimo Hernesmaa

Kevätkukkarastit 2019 tulokset:

D10RR, 1.45 km

1) Ansa Puttonen, S-JKL, 28:28, 2) Iida Nyholm, JRV, 43:13

D12, 1.99 km

1) Riikka Peltonen, JRV, 45:59, 2) Taru Kautto, RastiE4, 48:03, 3) Viola Marjanen, JRV, 50:21, 4) Saara Kovanen, S-JKL, 54:08, 5) Ella Nyholm, JRV, 1:00:36, Eeva Alonen, S-JKL, Kesk.

D16, 4.57 km

1) Nella Pahkamäki, S-JKL, 1:08:39, 2) Siiri Rasimus, S-JKL, 1:09:23, 3) Saara Kaario, S-JKL, 1:10:40, 4) Noora Nieminen, S-JKL, 1:12:40, Veera Nyholm, JRV, Kesk.

D18, 5.36 km

1) Miina-Maria Tuomala, S-JKL, 49:39, 2) Aino Mäkelä, S-JKL, 57:33

D20, 6.44 km

1) Marika Aho, S-JKL, 1:23:00.

D21A, 7.25 km

1) Merja Rantanen, JRV, 54:23, 2) Kaisa Klemettinen, S-JKL, 1:05:30, 3) Elina Lammi, HS, 1:08:42, 4) Anna Kotkajuuri, KangSK, 1:09:41, 5) Maaret Rantanen, JRV, 1:13:28, 6) Minna Truhponen, SaPu, 1:14:06, 7) Ruut Kanko, S-JKL, 1:15:59, 8) Lotta Tuominen, RaJu, 1:55:44, Rosell Mar Serrallonga, S-JKL, Kesk.

D21AL, 4.23 km

1) Aino Väyrynen, KyS, 46:16, 2) Johanna Niittymäki, Hiilto, 46:57, 3) Roosa Toivo, S-JKL, 1:06:36, Pinja Salonen, KonnU, Kesk.

D35, 6.44 km

1) Mari Koivunen, LS-37, 59:23, Kati Korhonen, S-JKL, Kesk.

D40, 5.64 km

1) Saana Sivill, S-JKL, 1:05:10

D45, 5.36 km

1) Satu Paalanen, IPR, 59:28, 2) Katja Kaario, S-JKL, 1:01:58, 3) Ulla Nissinen, S-JKL, 1:10:58, 4) Anu Oksanen, SaPu, 1:13:53.

D50, 4.57 km

1) Ulla Lahtinen, S-JKL, 52:31, 2) Anne Kahelin, S-JKL, 1:04:29, 3) Tarja Tervonen, IPR, 1:06:44.

D55, 4.23 km

1) Sirkka Oikarinen, TP, 57:32

D60, 3.46 km

1) Leena Mutka, S-JKL, 51:18.

D65, 3.12 km

1) Vappu Hyvärinen, SaPu, 43:13, Maija Hiltunen, SäynSa, Kesk.

D70, 3.12 km

1) Sirkka Ketola, SaPu, 1:09:33

H10RR, 1.45 km

1) Reima Oksanen, S-JKL, 17:35, 2) Kasper Ekonoja, PelPo, 17:53, 3) Veikko Alonen, S-JKL, 19:54, 4) Iivari Heino, S-JKL, 22:12, 5) Elias Kämäräinen, S-JKL, 23:48, 6) Matias Kallio, S-JKL, 26:28, 7) Peetu Varis, S-JKL, 31:42,

H12, 1.99 km

1) Samuli Karjalainen, JRV, 31:21, 2) Tommi Sivill, S-JKL, 36:08, 3) Olli Näpänkangas, S-JKL, 45:19, 4) Aaro Kämäräinen, S-JKL, 46:13, 5) Eelis Heino, S-JKL, 47:16, 6) Sauli Kovanen, S-JKL, 1:14:07, Aleksi Kallio, S-JKL, Kesk.

H14, 3.15 km

1) Sakari Sulkula, S-JKL, 37:56, 2) Matias Liuha, ViPa, 46:00, 3) Paavo Heino, S-JKL, 54:23, 4) Tuomas Paalanen, IPR, 1:01:17, 5) Janne Kahelin, S-JKL, 1:04:26.

H16, 5.36 km

1) Ilari Virtanen, JRV, 52:57, 2) Elias Ronkainen, JRV, 53:29, 3) Otto Liuha, ViPa, 1:40:55.

H21A, 9.38 km

1) Ilari Sulkula, VaajTe, 1:00:49, 2) Lauri Oikarinen, IkNV, 1:03:11, 3) Jouni Kahelin, VaajTe, 1:07:39, 3) Lauri Pohjola, S-JKL, 1:07:39, 5) Antti Väyrynen, KyS, 1:12:32, 6) Andrew Barnett, Australia, 1:14:45, 7) Marko Tˆlli, S-JKL, 1:20:58, 8) Misa Tuomala, S-JKL, 1:23:05, 9) Anton Sulkula, S-JKL, 1:24:10, 10) Roope Sormunen, JRV, 1:24:23, Pauli Leinonen, LS-37, Kesk., Kai Reiman, S-JKL, Kesk., Tero Fˆhr, VeVe, Ei Läht., Reetu Inkilä, KeuKi, Ei Läht., Tuomas Kari, AngA, Ei Läht.

H21AL, 5.10 km

1) Paulus Sulkula, S-JKL, 40:00.

H35, 8.38 km

1) Heikki Silvasti, JRV, 1:23:25, Matti Alonen, S-JKL, Kesk.

H40, 8.38 km

1) Jani Sompi, JRV, 1:03:17, 2) Samuli Heino, S-JKL, 1:11:21, 3) Mikko Ketola, SaPu, 1:19:33, 4) Juha Häkkinen, ViPa, 1:19:44, 5) Ari Hämäläinen, LS-37, 1:20:58, 6) Pyry Rahkila, VaajTe, 1:22:50, Janne Partanen, S-JKL, Kesk.

H45, 7.70 km

1) Heikki Kettunen, ViPa, 58:51, 2) Jarmo Puttonen, S-JKL, 1:01:40, 3) Jari Liuha, ViPa, 1:02:08, 4) Keijo Sivill, UurU, 1:03:28, 5) Pietari Sorri, VaajTe, 1:05:37, 6) Marko Kämäräinen, S-JKL, 1:18:41, 7) Mikko Vesisenaho, LohiRa, 1:21:01,

H50, 7.25 km

1) Ossi Heikkilä, S-JKL, 54:36, 2) Timo Sivill, VaajTe, 54:43, 3) Jyrki Tuomala, S-JKL, 1:03:06, 4) Pekka Pahkamäki, S-JKL, 1:08:05, 5) Matti Hakamäki, S-JKL, 1:08:52, 6) Tuomo Marttinen, IPR, 1:10:11, 7) Eero Manerus, S-JKL, 1:19:55, 8) Jouni Mutka, S-JKL, 1:21:18, 9) Jari Holm, ViiSu, 1:30:10, 10) Marko Lehtonen, Hanka, 2:12:52, Petri Hämynen, ƒäSa, Kesk.

H55, 6.44 km

1) Raimo Itkonen, S-JKL, 1:01:37, 2) Timo Väyrynen, KyS, 1:04:57, 3) Markku Virtanen, LamSä, 1:05:06, 4) Jarmo Oikarinen, TP, 1:07:19, 5) Risto Uuttu, S-JKL, 1:56:16, Olli-Pekka Häkkinen, SaPu, Ei Läht., Pekka Koponen, LohiRa,

H60, 5.64 km

1) Juha Tolonen, ViPa, 52:12, 2) Seppo Särkkä, VaajTe, 57:38, 3) Ismo Paukku, ViPa, 1:01:27, 4) Timo Hämynen, ƒäSa, 1:13:24, 5) Hannu Salonen, KonnU, 1:13:27

H65, 5.36 km

1) Keijo Tarvonen, Kalske, 59:49, 2) Matti Väänänen, NilsNu, 1:02:46, 3) Juhani Matilainen, NilsNu, 1:08:33, 4) Hannu Humalamäki, ƒhtU, 1:39:51, Kalevi Pajamäki, SäynSa, Kesk., Hannu Väätäinen, ViPa, Kesk.

H70, 4.23 km

1) Matti Virtanen, ViPa, 54:23, 2) Aimo Partanen, NilsNu, 56:21, 3) Risto Häkkinen, ViPa, 1:08:20, 4) Esko ƒikäs, TikSu, 1:17:27, 5) Kauko Salonen, ViPa, 1:21:33.

H75, 3.46 km

1) Pauli Korhonen, SäynSa, 46:59, 2) Taisto Voutilainen, IPR, 50:45, 3) Seppo Tammela, TikSu, 53:26, 4) Jaakko Salo, SaPu, 55:56, 5) Pentti Helminen, JRV, 58:15, 6) Reino Hinkkanen, KonnU, 1:12:19, 7) Jaakko Reini, TikSu, 1:23:42

H80, 3.12 km

1) Tapani Häkkinen, IPR, 2:25:07

 

Vastaa