Sisulisäviestit juostiin Äänekoskella – katso tulokset täältä


Saija Seppä (vas) jakoi tytöt 9-vuotta sarjan 4×400 metrin palkinnot.

Suuri joukko nopeita nuoria valtasi Äänekosken liikuntapuiston torstaina 15. kesäkuuta.

Suolahden Urhon järjestämät viestin Sisulisä-kisat juostiin upeassa kesäsäässä ja paikalle oli saapunut kymmenittäin reippaita nuoria ympäri Keski-Suomen.

TULOKSET

P9 4 x 50 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                32,90  
        Aaro Kuorelahti
        Voitto Välitalo
        Tomas Vertala
        Eemil Saari

  2. Äänekosken Urheilijat                        34,85  
        Erno Tuttavainen
        Luka Raatikainen
        Ville Kankainen
        Jere Kumpulainen

  3. Kaipolan Vire 1                              39,40  
        Konsta Hämelehto
        Aarne Moisio
        Voitto Moisio
        Ramin Yousefi

  4. Viitasaaren Viesti                           39,70  
        Elmeri Mönttinen
        Miska Hokajärvi
        Veikko Kahelin
        Aarni Seppänen


P9 4 x 400 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1              5.36,15  
        Aaro Kuorelahti
        Erkka-Voitto Heinonen
        Eemil Saari
        Tomas Vertala

  2. Äänekosken Urheilijat                      5.54,98  
        Erno Tuttavainen
        Luka Raatikainen
        Ville Kankainen
        Jere Kumpulainen

  3. Kaipolan Vire 1                            6.14,24  
        Aarne Moisio
        Konsta Hämelehto
        Ramin Yousefi
        Voitto Moisio

  4. Viitasaaren Viesti                         6.57,28  
        Elmeri Mönttinen
        Miska Hokajärvi
        Veikko Kahelin
        Aarni Seppänen


P11 4 x 50 m


  1. Pihtiputaan Tuisku 1                         31,80  
        Henri Hiironen
        Aapo Rasi
        Joel Pennanen
        Mico Kumpulainen

  2. Kaipolan Vire 1                              32,09  
        Samuel Mennala
        Aapo Virkajärvi
        Venne Palsinajärvi
        Kosti Moisio

  3. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                32,21  
        Oliver Koskinen
        Antto-Ville Heinonen
        Konsta Salminen
        Konsta Vuorela

  4. Saarijärven Pullistus                        34,47  
        Aki Huikari
        Patrik Kinnunen
        Santtu Kynnäs
        Lukas Ahonen

  5. Suolahden Urho 1                             35,96  
        Vertti Korpinen
        Veeti Vehkala
        Eemil Vehkala
        Aleksi Kinnunen


P11 4 x 600 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1              8.32,91  
        Konsta Vuorela
        Oliver Koskinen
        Konsta Salminen
        Antto-Ville Heinonen

  2. Kaipolan Vire 1                            8.44,44  
        Venne Palsinajärvi
        Kosti Moisio
        Samuel Mennala
        Aapo Virkajärvi

  3. Saarijärven Pullistus                      9.34,39  
        Aki Huikari
        Patrik Kinnunen
        Santtu Kynnäs
        Lukas Ahonen


P13 4 x 100 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                53,54  
        Atte Leppänen
        Lassi Nalkki
        Joonas Lapinkero
        Pyry Lahtinen

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                58,05  
        Luukas Kyrönlahti
        Miska Saartoala
        Aapo Takkinen
        Jaakko Lempelä

  3. Suolahden Urho 1                           1.01,69  
        Tuukka Vehkala
        Leo-Matti Heinänen
        Kimi Vehkala
        Aleks Norontaus

  4. Kaipolan Vire 1                            1.04,12  
        Tuomas Rauhala
        Veeti Minkkinen
        Luukas Jokela
        Lassi Raunio

  5. Viitasaaren Viesti                         1.07,99  
        Markus Salojärvi
        Arttu Hämäläinen
        Aleksi Mönttinen
        Topi Räsänen


P13 4 x 600 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1              7.32,70  
        Luukas Kontro
        Lassi Nalkki
        Joonas Lapinkero
        Pyry Lahtinen

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2              8.22,60  
        Miska Saartoala
        Luukas Kyrönlahti
        Atte Leppänen
        Aapo Viherlehto

  3. Viitasaaren Viesti                        10.10,46  
        Markus Salojärvi
        Topi Räsänen
        Aleksi Mönttinen
        Arttu Hämäläinen


P13 4 x 60 m aj


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                42,65  
        Joonas Lapinkero
        Lassi Nalkki
        Luukas Kyrönlahti
        Miska Saartoala

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                46,89  
        Atte Leppänen
        Aapo Takkinen
        Jaakko Lempelä
        Pyry Lahtinen


P15 4 x 100 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                47,05  
        Arttu Ahola
        Vilho Happonen
        Arttu Peltola
        Luukas Saari


P15 4 x 80 m aj


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                45,30  
        Arttu Ahola
        Vilho Happonen
        Arttu Peltola
        Elmeri Valkonen


T9 4 x 50 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                34,55  
        Pihla Hyyppä
        Elli Kärkkäinen
        Eeva Alonen
        Essi Suni

  2. Pihtiputaan Tuisku 1                         35,20  
        Emma Hiironen
        Anniina Marin
        Adeliina Laitinen
        Sanni Siekkinen

  3. Äänekosken Urheilijat                        36,31  
        Enni Makkonen
        Emmi Könssi
        Aada Arpiainen
        Peppi Soiluaho

  4. Viitasaaren Viesti                           36,68  
        Sofia Sääksjärvi
        Kerttu Seppänen
        Satu Komu
        Anni Hämäläinen

  5. Kaipolan Vire 1                              36,87  
        Nella Raunio
        Eleonora Levaniemi
        Fanni Jokela
        Nelli Flyktman

  6. Suolahden Urho 1                             36,94  
        Annika Liekkinen
        Petra Lähteelä
        Ella Vainio
        Aino Kinnunen


T9 4 x 400 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1              5.47,73  
        Eeva Alonen
        Venla Salminen
        Pihla Hyyppä
        Essi Suni

  2. Pihtiputaan Tuisku 1                       5.50,78  
        Sanni Siekkinen
        Adeliina Laitinen
        Anniina Marin
        Emma Hiironen

  3. Viitasaaren Viesti                         6.06,57  
        Anni Hämäläinen
        Sofia Sääksjärvi
        Satu Komu
        Kerttu Seppänen

  4. Äänekosken Urheilijat                      6.08,25  
        Emmi Könssi
        Enni Makkonen
        Aada Arpiainen
        Peppi Soiluaho

  5. Kaipolan Vire 1                            6.08,95  
        Nella Raunio
        Fanni Jokela
        Nelli Flyktman
        Eleonora Levaniemi


T11 4 x 50 m

  1. Suolahden Urho 1                             30,74  
  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                30,93  
  3. Saarijärven Pullistus                        31,58  
  4. Pihtiputaan Tuisku 1                         31,96  
  5. Kaipolan Vire 1                              32,39  
  6. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                32,72  
  7. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                34,02  
  8. Suolahden Urho 2                             34,34  
  9. Kaipolan Vire 2                              34,90  

Erä 1                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                32,72  
        Erika Spoof
        Melina Vertala
        Mimmi Kärkkäinen
        Hilma Kunttu

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                34,02  
        Neea Viitaharju
        Sini Liukkonen
        Heta Järvinen
        Pinja Heino

  3. Suolahden Urho 2                             34,34  
        Moona Lahtinen
        Selma Möller
        Pihla Lähteelä
        Venla Honkonen

  4. Kaipolan Vire 2                              34,90  
        Elli Taini
        Minttu Salonen
        Kaisa Koivisto
        Ella Hyppölä


Erä 2                

  1. Suolahden Urho 1                             30,74  
        Ninni Korpinen
        Mari-Anne Naarminen
        Senja Norontaus
        Emma Vainio

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                30,93  
        Christine Kuusisto
        Eevi Ylitalo
        Nea Koppeli
        Pirkko Järvikylä

  3. Saarijärven Pullistus                        31,58  
        Aino-Maria Valkola
        Tilda Pimiä
        Lotta Perkiö
        Senni Haapakoski

  4. Pihtiputaan Tuisku 1                         31,96  
        Helmi Viitala
        Eerika Siekkinen
        Ella Paananen
        Rosa Siekkinen

  5. Kaipolan Vire 1                              32,39  
        Emma Ratia
        Malviina Koskinen
        Kerttu Rantakangas
        Iida Koljonen


T11 4 x 600 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1              8.22,29  
        Hilma Kunttu
        Nea Koppeli
        Melina Vertala
        Christine Kuusisto

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2              8.45,08  
        Erika Spoof
        Mimmi Kärkkäinen
        Neea Viitaharju
        Pinja Heino

  3. Pihtiputaan Tuisku 1                       8.54,95  
        Helmi Viitala
        Menna Turpeinen
        Ella Paananen
        Eerika Siekkinen

  4. Saarijärven Pullistus                      9.08,50  
        Tilda Pimiä
        Mianna Liimatainen
        Lotta Perkiö
        Aino-Maria Valkola

  5. Kaipolan Vire 1                            9.13,25  
        Emma Ratia
        Elli Taini
        Kerttu Rantakangas
        Iida Koljonen

  6. Suolahden Urho 1                           9.18,54  
        Ninni Korpinen
        Selma Möller
        Aada Muranen
        Mari-Anne Naarminen


T13 4 x 100 m

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                53,15  
  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                56,81  
  3. Pylkönmäen Yrittävä                          57,90  
  4. Kaipolan Vire 1                              58,32  
  5. Saarijärven Pullistus                        59,49  
  6. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                59,51  
  7. Äänekosken Urheilijat                        59,63  
  8. Pihtiputaan Tuisku 1                       1.00,40  
  9. Suolahden Urho 1                           1.00,76  
 10. Kaipolan Vire 2                            1.02,45  
 11. Pihtiputaan Tuisku 2                       1.03,82  
 12. Viitasaaren Viesti                         1.03,91  

Erä 1                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                56,81  
        Mimmi Sihvonen
        Vilma Riutta
        Elli Huovinen
        Nelli Pajula

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                59,51  
        Noora Salmi
        Saga Koppeli
        Kiia Paavola
        Ellen Immonen

  3. Pihtiputaan Tuisku 1                       1.00,40  
        Roosa Marin
        Alisa Närhi
        Aino Heikkilä
        Pinja Kananen

  4. Kaipolan Vire 2                            1.02,45  
        Minttu Salmi
        Maisa Moisio
        Jonna Ahola
        Sara Järvilehto

  5. Pihtiputaan Tuisku 2                       1.03,82  
        Inka Siekkinen
        Niina Hakonen
        Tiisa Paukku
        Essi Auhtola

  6. Viitasaaren Viesti                         1.03,91  
        Suvi Komu
        Lottaliina Holm
        Viivi Rahkonen
        Riina Palonen


Erä 2                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                53,15  
        Hilma Kinnunen
        Alisa Seilonen
        Mimosa Teerijoki
        Minea Vertala

  2. Pylkönmäen Yrittävä                          57,90  
        Sofia Moreno
        Netta Kallio
        Emilia Malinen
        Jenni Kiminkinen

  3. Kaipolan Vire 1                              58,32  
        Heta Virkajärvi
        Olivia Asikainen
        Melia Palsinajärvi
        Lotta Salonen

  4. Saarijärven Pullistus                        59,49  
        Ainu Henttinen
        Helmiina Kynnäs
        Iida Pudas
        Peppi Perkiö

  5. Äänekosken Urheilijat                        59,63  
        Nita Linna
        Petra Sikanen
        Jemina Hänninen
        Siiri Lämpsä

  6. Suolahden Urho 1                           1.00,76  
        Vilma Honkonen
        Linnea Kinnunen
        Inka Nahkala
        Aure Kuosmanen


T13 4 x 600 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1              7.45,29  
        Kiia Paavola
        Minea Vertala
        Mimosa Teerijoki
        Elli Huovinen

  2. Pylkönmäen Yrittävä                        7.57,41  
        Sofia Moreno
        Riikka Sorri
        Emilia Malinen
        Jenni Kiminkinen

  3. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3              8.18,01  
        Saga Koppeli
        Hilma Kinnunen
        Aada Mäkelä
        Ellen Immonen

  4. Kaipolan Vire 1                            8.31,83  
        Heta Virkajärvi
        Lotta Salonen
        Sara Järvilehto
        Melia Palsinajärvi

  5. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2              8.47,32  
        Vilma Riutta
        Noora Salmi
        Emmi Mäkäläinen
        Justine Hämäläinen

  6. Viitasaaren Viesti                         9.12,17  
        Suvi Komu
        Lottaliina Holm
        Viivi Rahkonen
        Riina Palonen

  7. Suolahden Urho 1                           9.33,67  
        Vilma Honkonen
        Vilja Liimatainen
        Inka Nahkala
        Aure Kuosmanen


T13 4 x 60 m aj

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                43,52  
  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                44,73  
  3. Pihtiputaan Tuisku 1                         48,99  
     Kaipolan Vire 1                                DNF  
     Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                   DQ  

Erä 1                

     Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                   DQ  
        Vilma Riutta
        Nelli Pajula
        Emmi Mäkäläinen
        Justine Hämäläinen


Erä 2                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                44,73  
        Mimmi Sihvonen
        Elli Huovinen
        Noora Salmi
        Saga Koppeli

     Kaipolan Vire 1                                DNF  
        Minttu Salmi
        Melia Palsinajärvi
        Lotta Salonen
        Olivia Asikainen


Erä 3                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                43,52  
        Hilma Kinnunen
        Alisa Seilonen
        Mimosa Teerijoki
        Minea Vertala

  2. Pihtiputaan Tuisku 1                         48,99  
        Roosa Marin
        Alisa Marin
        Aino Heikkilä
        Pinja Kananen


T15 4 x 100 m

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                51,46  
  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                53,64  
  3. Kaipolan Vire 1                              57,10  
  4. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                57,68  
  5. Pihtiputaan Tuisku 1                         57,77  
  6. Suolahden Urho 1                           1.00,65  
  7. Pihtiputaan Tuisku 2                       1.02,37  

Erä 1                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                53,64  
        Gea Zitting
        Varpu-Sofia Heinonen
        Riikka Savolainen
        Heidi Salminen

  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3                57,68  
        Fiinu Puustinen
        Aada Sievänen
        Petra Koskinen
        Vera Vertanen

  3. Pihtiputaan Tuisku 2                       1.02,37  
        Alisa Marin
        Anni Heikkilä
        Milla Marjoniemi
        Emilia Skantz


Erä 2                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                51,46  
        Netta Leppänen
        Wilhelmiina Harju
        Vilma Lehtoranta
        Ada Zitting

  2. Kaipolan Vire 1                              57,10  
        Lotta Raunio
        Marjo Simonen
        Hanna Koivisto
        Elvi Warwick

  3. Pihtiputaan Tuisku 1                         57,77  
        Nita Rasi
        Oona Tiainen
        Noora Hakonen
        Miina Tavaststjerna

  4. Suolahden Urho 1                           1.00,65  
        Milja Lahtinen
        Viivi Kortemäki
        Sanni Möller
        Jenna Maukonen


T15 4 x 800 m


  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1             10.18,07  
        Varpu-Sofia Heinonen
        Heidi Salminen
        Iiris Helander
        Venla Saari

  2. Suolahden Urho 1                          11.33,09  
        Jenna Maukonen
        Sanni Möller
        Viivi Kortemäki
        Milja Lahtinen

  3. Kaipolan Vire 1                           11.48,80  
        Lotta Raunio
        Marjo Simonen
        Hanna Koivisto
        Elvi Warwick

  4. Pihtiputaan Tuisku 1                      11.51,72  
        Roosa Marin
        Alisa Marin
        Pinja Kananen
        Nita Rasi


T15 4 x 80 m aj

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                50,97  
  2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                52,88  
  3. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3              1.02,68  
  4. Kaipolan Vire 1                            1.06,79  
  5. Pihtiputaan Tuisku 1                       1.07,48  

Erä 1                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 3              1.02,68  
        Vera Vertanen
        Aada Sievänen
        Fiinu Puustinen
        Petra Koskinen


Erä 2                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2                52,88  
        Netta Leppänen
        Gea Zitting
        Varpu-Sofia Heinonen
        Riikka Savolainen

  2. Pihtiputaan Tuisku 1                       1.07,48  
        Miina Tavaststjerna
        Anni Heikkilä
        Emilia Skantz
        Nita Rasi


Erä 3                

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 1                50,97  
        Heidi Salminen
        Wilhelmiina Harju
        Vilma Lehtoranta
        Ada Zitting

  2. Kaipolan Vire 1                            1.06,79  
        Lotta Raunio
        Marjo Simonen
        Hanna Koivisto
        Elvi Warwick