Vapaa-aikalautakunnan palkintogaalan pokaalisateessa uskomaton lajien kirjo


Jokaisessa Suomen kunnassa hehkutetaan elinvoiman ja hyvinvoinnin nimeen, muistutti kaupunginjohtaja Matti Tuononen ja kertoi palkintogaalassa palkittujen olevan juuri näiden asioiden lähettiläitä nimeltä Team Äänekoski. 

 

Eilen virkaan astunut uusi vapaa-aikajohtaja Paula Kemppainen sai laittaa merkille aivan konkreettisesti, kuinka meillä Äänekoskella harrastetaan niin sisätiloissa kuin ulkonakin. Myös vapaa-aikalautakunnan puheenjohtaja Jari Halttunen komppasi Kemppaisen huomiota:

– Tässä onkin ollut ihmettelemistä: meillä harrastetaan moottoriurheilusta kädenvääntöön ja tikanheitosta irlantilaiseen tanssiin ja kaikkea niiden väliltä, Halttunen ja Kemppainen sanoivat.

Vuoden 2017 poikaurheilija ja tyttöurheilijoiksi valittiin Arttu Mattila ja Tessa Toropainen. Mattila on korkeushyppysensaatio, joka nuoresta iästään huolimatta kahmii ennätyksiä nimiinsä. Viime vuoden saavutuksina mainittakoon  P-16 SM-kulta sekä Nuorten Euroopan Olympiafestivaalien korkeushypyn voitto. Tyttöurheilijan pokaali annettiin keihäänheittäjä Tessa Toropaiselle, hän saavutti viime vuonna hallin SM-pronssin N-17 sarjassa.

Vuoden 2017 valmentajaksi valittiin Ilpo Vesterinen. Hän on pitkän linjan yleisurheiluvalmentaja, ja myös pikajuoksija Aino Pulkkisen valmentaja.

Vuoden 2017 nuorisovalmentajat: Hannu Koivunen, koripallon B-poikien SM-sarjajoukkueen valmentaja,  Olli-Pekka Mattila, korkeushyppääjien Arttu ja Valtteri Mattilan valmentajaisä.

 

Stipendiurheilijoitakin oli pitkä rivi.

Vuoden 2017 stipendiurheilijat

Stipendisäännön mukaan seuraavat urheilijat ovat vuoden 2017 aikana saavuttaneet stipendiin oikeuttavan saavutuksen:

Hirvonen Karoliina, irlantilainen tanssi, EM-kulta
Keurulainen Siiri, pyöräsuunnistus, SM-pronssi, N 15
Kinnunen Jani,  jäärata, SM-hopea
Kotilainen Harri, hevosurheilu, PM-kulta ohjastajana
Mattila Arttu, korkeushyppy, SM-kulta, M16 ja Nuorten Euroopan Olympiafestivaalivoitto (kulta)
Mattila Valtteri, korkeushyppy, halli SM-pronssi, M 22
Pulkkinen Aino, pikajuoksu, SM-kulta 100 m ja SM-hopea 200 m, N19
Puusaari Saara, voimanosto, varustepenkkipunnerrus, 2 SM-kultaa, N20
Rautiainen Elli, varustepenkkipunnerrus, SM-kulta N20, PM-kulta N18, MM 5.
Seppä Saija, kestävyysjuoksu, 3 SM-kultaa, 1500 m, 800 m ja maastojuoksun 4 km, N19
Siponen Kiia, moukarinheitto, SM-pronssi, N17
Sormunen Vili , ampumahiihto, ampumajuoksu, 3 SM-kultaa, 3 SM-hopeaa ja 1 SM-pronssi, M21
Suolahden Urho ry; Satu Kauppinen, Siiri Möller, Saija Seppä, maastojuoksu, joukkuepronssi, N19,
Takala Vertti, jäärata, SM-hopea
Terävä Olli, cyclocross, SM-hopea, M16
Terävä Simo, maastopyöräily, SM-pronssi, M23
Toropainen Tessa, keihäänheitto, halli SM-pronssi, N17
Yliskoski Miia, kahvakuula, MM-pronssi, SM-pronssi

Meillä on lajien monipuolinen kirjo ja niillä harrastajia, se tuli todistetuksi.

Ja tässä on reilun pelin joukkue: Huiman T05 juniorijalkapallojoukkue!

Vuoden 2017 hyvistä saavutuksista palkitseminen

Gröhn Kristian, laskettelu, kulta ja hopea

Hagfors Harri, voimannosto, SM-kulta, M50

Heikkilä Jukka, Niemelä Pasi, Saarinen Juuso, tikkajuoksu, viestijoukkue, SM-pronssi, M

Heinonen Eeli, Saarinen Jesse, Saarinen Juuso, tikkajuoksu, joukkuekisa, nuoret, SM-hopea

Kangas Eija, Peltola Heli, parisoutu, SM-pronssi

Kankainen Marja, yleisurheilu, SM-pronssi, 800m, N35

Kantsila Aapo, keilailu, junnutour 3. sija

Kihlström Kirsi, hiihtosuunnistus, MM-hopea ja pronssi, SM-kulta, D55

Kononen Iita, painonnosto, koululaisten SM-hopea, junior cup T12, hopea

Koskinen Juha, hirvenjuoksu, SM-hopea, M50

Kuukkanen Anneli, kahvakuula, 2 EM-kultaa, 3 SM-kultaa

Kuukkanen Mari, kahvakuula, EM-kulta, EM-hopea, 3 SM-hopeaa

Kuukkanen Ville, kahvakuula, SM-kulta

Kähäri Tapio, painonnosto, 2 SM-kultaa, MM-hopea, M70

Lahtinen Jorma, pöytätennis, SM-kulta ja joukkuekulta

Lahtinen Rita, pöytätennis, PARA, SM-kulta, kaksinpeli

Maukonen Mauri, tikkajuoksu 600m, SM-pronssi, M70

Maukonen Timo, yhdistetty, MM-joukkuekulta, M35

Mustonen Anssi, maastojuoksu, SM-hopea, P12

Paananen Mari, painonnosto, SM-kulta, Masters kisat

Poikolainen Leo, Viinikainen Jarmo, vuorosoutu, SM-pronssi, M50

Pulkkanen Ulla, kahvakuula, SM-pronssi

Raatikainen Päivi, hiihtosuunnistus, SM-pronssi, D55

Rasti E4 ry, Kirsi Kihlström ja Päivi Raatikainen, hiihtosuunnistus, SM-hopea, D55

Saarinen Juuso, tikkajuoksu 1800m, SM-kulta, M15, tikkajuoksu 600m, SM-hopea, M15

Savolainen Jasper, kädenvääntö, SM-kulta, juniorit

Savolainen Juha, kädenvääntö, 2 SM-kultaa

Savolainen Matti, kädenvääntö, 1 SM-kulta, 1 SM-hopea

Sällinen Alpo, ampumahiihto, SM-hopea, M60, veteraanit

Sällinen Jouko, ampumahiihto, MM-kulta, veteraanit

Tupitsa Sari, hiihtosuunnistus, SM-viestipronssi

Törmä Matti, painonnosto, SM-hopea, Masters kisat

Varis Tuukka, hevosurheilu, raviponiderbyn voitto

Venekunta, Juha Lemetyinen, Sauli Kallberg, Jukka Lohtaja, vetouistelu, SM-kulta

Vihavainen Marja-Liisa, kahvakuula, SM-pronssi

Vuorinen Tuukka, yleisurheilu, 2 SM-kultaa, 3 SM-hopeaa, 1 SM-pronssi, korkeus, 3-loikka, M45

Äänekosken Sarjakuvaseura, urheilutiedon SM-kulta

Reilun pelin joukkue Äänekosken Huima ry: Huiman T05 juniorijalkapallojoukkue, palkittiin muun muassa Kokkola –Cupissa Gentleman´s Prize –palkinnolla 109 joukkueen joukosta

Jari Halttunen, Paula Kemppainen ja Jupe Pohjalainen jakoivat palkintoja.

Vastaa