Äänekosken Huiman miesten jalkapallojoukkue putosi kesäkauden 2015 päätteeksi Nelosesta Vitoseen – paitsi ei pudonnutkaan. Palloliiton Keski-Suomen piiri tarjosi Nelosesta avoimeksi jäänyttä paikkaa Huimalle, joka päätti ottaa paikan vastaan.
– Katsoimme tärkeäksi, edustusjoukkueemme pysyy korkeammalla sarjatasolla, joten käytimme tämän mahdollisuuden, Huiman jalkapallojaoston puheenjohtaja Harri Lahtinen kertoo.
– Juniorimäärämme ovat olleet selvässä nousussa. Ja juuri junnuille on tärkeää, että meillä on edustusjoukkue, johon tähdätä.
Pikatahtia tehty päätös merkitsee jaostolle työntäyteisiä päiviä. Lahtinen uskoo, että pelaaja- ja valmentajaneuvotteluissa päästään ratkaisuihin nopeasti, jotta joukkue saa työrauhan.
Huima sijoittui Nelosen Keski-Suomen kymmenen joukkueen lohkossa toiseksi viimeiseksi.
Oisko kuitenki kannattanu hakea vauhtia vitosesta mihinkä joukkue selvästikkin kuuluu? Vai pysyykö poikien motivaatio yllä jos otetaan taas koko kausi kuokkaan, eikö heitä kiinnosta voittaminen yhtään? Vai oliko päätös pelkästään johtoportaan tekosia ilman pitempi aikaisia tavoitteita?
Ei kai tuo niin selkeä rajanveto ole, kun joukkue kuitenkin voitti 6 ottelua, mikä on saman verran kuin kolmanneksi viimeisellä ja vain yksi vähemmän kuin FCV:n kakkos joukkueella. Nythän junnut on taas vuoden vanhempia ja tietää mikä on homman nimi, eli taas mielenkiintoinen kausi tulossa.