ÄKS

2,5 promillessa Matilanvirralle ajanut yritti sysätä syytä toisen niskoille

09.09.2014 08:00
Kännissä tai huumeissa autoilu pimeässä talviyössä voi näyttää tältä. Kuva ei liity tapaukseen. Oli R via photopin cc

Konginkankaalla asuva noin 35-vuotias mies on saanut rangaistuksen kahdesta rattijuopumuksesta. Keski-Suomen käräjäoikeus tuomitsi miehen neljäksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen.

Ensimmäisellä kerralla, keskiviikkona 11. joulukuuta, mies puhalsi 0,98 promillea. Tuon jälkeen mies asetettiin ajokieltoon.

Uusi käry kävi runsas kuukausi myöhemmin – ajokiellosta huolimatta. Mies ajoi sunnuntaiyönä 19. tammikuuta Matilanvirralle, vaikka veressä oli alkoholia 2,49 promillea. Kyydissä oli yksi matkustaja.

Auton pysäyttäneelle poliisille mies väitti, että ajaja oli kyydissä ollut naishenkilö. Yritys ei mennyt läpi oikeudessa.

Vankeusrangaistuksen sijaan mies suorittaa tuomionsa yhdyskuntapalveluna. Työtunteja on edessä 120.

Ajokieltoa mies sai maaliskuuhun 2015 saakka.

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy