Äänekoskelainen metalliyhtye Kaksonen on julkaissut ensimmäisen singlen 17.10. julkaistavalta toiselta kokopitkältä Valo-olento-albumilta.
Vastavoimat valikoitui varsin luontevasti Valo-olento-albumin ensimmäiseksi sinkkulohkaisuksi. Teoksen avauskappale esittelee levyn konseptit ja perusasetelmat: synkempi alkupuoli levystä kyntää ihmisyyden kyistä peltoa, kun taas jälkipuolisko näkee valoa ja toivoa niin ihmisissä kuin maailmassa.
– Nämä kaksi ikuista voimaa, yin ja yang, vastapuolet, ovat sidottuina ikuiseen tanssiin tässä vimmatusti eteenpäin piikkaavassa rässihitissä, tiedotteessa kerrotaan.
Valo-olento on äänekoskelaislähtöisen sekametalliyhtye Kaksosen (Antti Lähdesmäki – kitara & laulu, Ville Koskivaara – basso & laulu, Tuomo Rinkinen – rummut, Miika Vainio – laulu & kitara) toinen albumi. Kahdeksan kappaletta sisältävä levy on musiikillisesti ja temaattisesti luontevaa jatkoa vuonna 2023 ilmestyneelle Universumin kuningas -albumille. Uuden levyn julkaisee edellisen tavoin Inverse Records.
Asian tiimoilta levyjulkkarikeikka kotikentällä Äänekosken Pub Markuksessa la 18.10.2025.