Kahvakuulaurheilun SM-kisat kilpailtiin viikonloppuna Haapajärvellä.
Kilpailut järjesti toista vuotta peräkkäin Haapajärvenkarateseura. Tunnelma kisapaikalla oli jännittävä, koska lauantaille ja sunnuntaille oli luvassa tiukkoja kilpailuja niin miesten kuin naisten sarjoissa. Lauantaina kilpailtiin yhden käden rinnalleveto-työntö eli OALC sekä rinnalleveto-työntö eli LC nostoissa. Ensimmäistä kertaa järjestettiin myös naisille LC sarja 16 kg ja 24 kg kuulilla.
Sunnuntaina kilpailtiin kaksiottelun eli biathlonin ja naisten tempauksen nostoissa. Biathlonissa nostetaan kaksi nostomuotoa, naisilla yhden kuulan työntö ja tempaus yhdellä kuulalla ja miehillä kahden kuulan työntö ja yhden kuulan tempaus, joiden yhteistulos määrää sijoituksen.
Äänekoskelta kilpailijoita oli kaikkiaan kymmenen ja he edustivat neljää eri seuraa. Äänekosken omia seuroja edustivat Anneli Kuukkanen, Miia Yliskoski, Emma Yliskoski, Ulla Pulkkanen, Mervi Rossi Sumiaisten Kunnosta sekä Mari ja Ville Kuukkanen Äänekosken Huimasta. Muita seuroja edustivat Saara Salonen ja Susanna Väisänen Suomen Kahvakuulasta ja Virpi Siidorov TahdonvoimanTimpanista.
Sumiaisten Kunnon naiset kahmivat mitaleja OALC 16 hopeaa Mervi Rossille ja pronssia Anneli Kuukkaselle. OALC 20 pronssia tuli Miia Yliskoskelle ja Emma Yliskoski 9-vuotta nosti SM kisa depyytin LC 4kg ja sai tulokseksi 109. Emma palkittiin myös vuoden juniori T-paidalla.
Äänekosken Huiman Mari Kuukkanen sai naisten mestaruussarjan tempauksen hopeaa tuloksella 105, kullan vei Niina Pelander (SKK) kevyempänä nostajana samalla tuloksella kuin toiseksi tullut Mari ja pronssia sai Kirsi Suomela (Lift Me Up) tuloksella 91. Ville Kuukkanen sai myös hopeaa miesten 20kg biathlonissa yhteistuloksella 171. Kultaa miesten 20kg biathlonissa sai Peter Laitiainen (Lahden Gentai) yhteistuloksella 197 ja pronssia sai Olli Leskelä (Kuusamon Eräveikot) yhteistuloksella 150.5. Villen työntö tulos oli 87 toistoa ja tempaus 168 toistoa. Työnnön tulos sekä yhteispistemäärä ovat uusia Suomenennätyksiä alle 68kg sarjassa.
Tulokset:
OALC 16 Painoluokka +63
Mervi Rossi 129 sija 2.Sumiaisten kunto (SumKu)
Anneli Kuukkanen 125 sija 3.Sumiaisten kunto
Susanna Väisänen 90 sija 4. Suomen Kahvakuula (SKK)
OALC 20 Painoluokka AVOIN
Ulla Pulkkanen 84 sija 4. Sumiaisten kunto
Miia Yliskoski 101 sija 3. Sumiaisten kunto
LC 4 JUNNU
Emma Yliskoski 109 Vuoden 2017 junnu Sumiaisten kunto
biathlon 16 (oaj) +58
Virpi Siidorov (109 + 107) 216 sija 5. TahdonvoimanTimpani (TahTi)
Saara Salonen (120 + 97) 217) Sija 4. SKK
Tempaus 24 Painoluokka +63
Mari Kuukkanen 105 sija 2. Äänekosken Huima
Biathlon 20 AVOIN
Ville Kuukkanen (87 + 168) 171 sija 2. Äänekosken Huima




























