KehyApu Ystävät ry:n kirpputori Upendo avasi ovensa 1. elokuuta uudella paikalla Äänekosken Torikadulla.
JYSKin ja Ärrän väliin sopivasti solahtavalla kirpputorilla on upeat, avarat tilat, jossa kaikelle on paikkansa. Uusia tiloja ihmettelemään ja hyllyjä löydöistä tyhjentämään saapui valtava määrä väkeä.
– 70 ihmistä oli odottelemassa kun avattiin. En olisi millään voinut kuvitella tällaista. Tämä on ihan kamalan ihanaa. Tästä näkee, että Äänekoskella tarvitaan Upendoa, KehyApu Ystävät ry toimitusjohtaja Maire Jakonen sanoo.
Väkeä lappoi sisään pitkin aamupäivää tasaiseen tahtiin ja avajaisten kunniaksi keitetyt kahvit katosivat nopeasti asiakkaiden suihin.
– Tämä on ihan upea paikka! Edellinenkin oli kyllä kiva, mutta tätä parempaa ei voisi olla, eräs asiakas ihastelee.
Hienoa että jotkut tekevät, työtään sydämmellä. TUOTTO MENEE HYVÄÄN TARKOITUKSEEN, ja ihmiset pääsevät eroon turhista tavaroitaan. ☺??????onnea ja menestystä, ja työniloa myyjille.