ÄKS

Äänekoskelle ei muuteta työn perässä

15.08.2011 13:11

Äänekosken kaupungin touko-kesäkuussa teettämä tutkimus osoittaa, että Äänekoski on kohottanut imagoaan kolmen vuoden takaisesta selvityksestä. Innolink Research Oy:n tekemässä tutkimuksessa haastateltiin 400 Äänekoskelle ja sieltä pois vuosina 2008-2010 muuttaneita henkilöitä. Yllättävintä tutkimuksessa oli, että vain noin puolet tulomuuttajista työskentelee Äänekoskella.

Kaupungin perusajatuksena on ollut se, että Äänekoskelle muutetaan pääsääntöisesti työn perässä. Kuitenkin juuri valmistunut tutkimus kääntää oletuksen päälaelleen. Ratkaisevin tekijä muuttopäätöksessä oli edullisen ja sopivan asunnon löytyminen. Tulomuuttajista 58 % ilmoitti tämän tärkeimmäksi syyksi. Muita tekijöitä olivat valmiit ystävä- ja sukulaisverkostot Ääneseudulla.

Muuttajat tahtovat enemmän palveluita ja erikoisliikkeitä Ääneseudulle. Kaikkein tyytyväisimpiä palveluiden suhteen olivat lapsiperheet.

Parin viime vuoden aikana kaupunki on satsannut markkinointiin ja se koetaankin tulomuuttojien keskuudessa myönteiseksi. Myös Ääneseudun tonttitarjonnan koetaan parantuneen niin lukumäärältään kuin laadultaankin.

Laura Lilienkampf

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

 

TOIMITUSJOHTAJA
Pirjo Hakkarainen
040 565 0941

 

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

 

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Marjut Parola
myyntipäällikkö 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy