Koululaisten ja opiskelijoiden kesälaitumet ovat jo käsillä. ÄKS kysyi lauletaanko Äänekosken kouluissa Suvivirsi.
Jo joutui armas aika ja suvi suloinen, kauniisti joka paikkaa koristaa kukkanen
– ja keskustelun kukkanen!
Suvivirsi, virsi 571, on nostettu valtakunnan kevätjuhlakeskustelun keskipisteeksi jo usean vuoden ajan. Tänä vuonna keskustelu on saanut lisäkierroksia, kun yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunta teki linjauksen, jonka mukaan Espoon kaupunki on syrjinyt toistuvasti koulujensa oppilasta, joka on kuunnellut Suvivirren ja Varpunen jouluaamuna -joululaulun esittämistä ala- ja yläkoulun kevät- ja joulujuhlissa vuosina 2024–2025. Lautakunnan tekemän päätöksen mukaan Espoon kaupunki on kohdistanut vakaumukseen perustuvaa syrjintää esittäessään uskonnollisia lauluja ilmoittamatta asiasta etukäteen oppilaille ja huoltajille.
ÄKS kysyi kaupungin alueella sijaitsevien koulujen sekä lukion rehtoreilta lauletaanko Suvivirsi kevätjuhlassa. Saimme vastaukset Konginkankaalta, Koulunmäeltä, Äänekosken lukiosta, Hietamalta, Honkolasta, Koivistosta, Suolahdesta. Sumiaisista emme saaneet vastusta toivottuun aikaan mennessä.
Lukion rehtori Jaana Tani kertoo, että lukiossa lähdetään kevätlaitumille juhlasta, jossa myös Suvivirsi lauletaan.
– Lukiossa lauletaan aina Suvivirsi ylioppilasjuhlan alkuun. Suvivirsi on osa suomalaista kulttuuriperimää, Jaana Tani sanoo.
Koulunmäen yhtenäiskoulussa lauletaan Suvivirsi sekä ala- että yläluokkien kevätjuhlan päätteeksi.
– Ja tuosta syystä, jonka Jaana Tanikin kertoi: eli lauletaan, koska se on osa suomalaista kulttuuriperimää, rehtori Seija Hinkkanen sanoo.
– Täällä Suolahdessa suvivirsi kuuluu pitkään kulttuuriperimään, jota edelleen jatkamme, sanoo Suolahden yhtenäiskoulun rehtori Mika Lehtonen.
Konginkankaan koulun rehtori Heikki Sarja komppaa kollegoitaan. Suvivirsi lauletaan.
– Kirkossakäynnille löytyy vaihtoehtoinen tilaisuus tarvittaessa, Sarja lisää.
Hietaman ja Honkolan rehtori Erkki Tani kertoo, että Honkolassa lauletaan Suvivirsi mutta Hietamalla taasen ei.
– Suvivirsi kuuluu kultuuriperimäämme, Erkki Tani sanoo.
Koiviston koululaiset laulavat Suvivirren kirkossa käynnin yhteydessä.
– Vaihtoehtoinen tilaisuus järjestetään ja oppilaiden vanhemmille on tästä tiedotettu, Matti Kuusinen sanoo.

























