ÄKS

Äänekoski maakunnan kärkikunta maksuhäiriöissä

14.02.2012 10:51

8,4 prosentilla äänekoskelaisista on maksuhäiriöitä. Lukemalla Äänekoski on Keski-Suomen kunnista ikävästi ykkönen.

Tieto paljastuu tiistain Ilta-Sanomista. Suomen Asiakastieto Oy laski IS:n pyynnöstä luottorekisterissä olevien ihmisten määrät kunnittain.

Koko maan mitassa Äänekoski ei sentään aivan kärkipäähän yltänyt. Eniten maksuhäiriöisiä on Inarissa (10,8 %).

Kärkikymmenikössä on paperiteollisuuden alasajosta kärsinyt Varkaus (9,8 %), jota voi pitää yhtenä Äänekosken verrokkikaupungeista. Muissa saman kokoluokan paperikaupungeissa Jämsä (7,2 %) ja Valkeakoski (7,0 %) ongelmat ovat Äänekoskea pienemmät.

Keski-Suomessa lähelle Äänekosken lukuja päästään Joutsassa (8,0 %) ja Pihtiputaalla (7,8 %). Muista kunnista muun muassa Saarijärvellä (7,3 %), Jyväskylässä (7,2 %), Laukaassa (6,6 %) ja Konnevedellä (6,3 %) maksuhäiriöisiä on selvästi vähemmän.

Maakunnassa tilanne on paras Luhangassa (4,7 %). Koko maassa vähiten maksuhäiriöisiä on Ahvenanmaalla sijaitsevassa Lumparlandissa (2,0 %). Manner-Suomen paras kunta on Luoto (2,1 %).

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy