Äänekosken vuoden 2012 tilinpäätöksessä tilikauden alijäämä oli 2 331 687,14 euroa. Se on aika paljon. Rahoitusjohtaja Jouko Salonen kertoo, että nyt ollaan 600 000 euron päässä siitä, että jouduttaisiin valtion tarkkailulistalle.
– Ollaan siis todella lähellä. Tarkkailuun joutuu, kun kumulatiivinen alijäämä on yli 500 euroa per asukas. Äänekoskella se on 476 euroa, Salonen kertoo.
– Jos nyt säästöjä ei sössitä, niin ensi vuonna ollaan jo ylijäämän puolella.
Äänekoski sai viime vuonna valtiolta tukea 900 000 euroa. Lisäksi myytiin vuokra-asuntoja sekä teollisuuskiinteistöjä kaupungin tytäryhtiöille, joista saatiin yli miljoona. Ilman näitä toimia oltaisiin jo kirkkaasti tarkkailussa.
Salonen kuitenkin lohduttaa, ettei valtion tarkkailuun ihan helpolla jouduta.
– Monella muulla kunnalla on ollut vielä huonompi vuosi, eikä valtiolla ole riittäviä reseursseja ottaa jokaista tarkkailuun.
Kun kunta päätyy kriisikunnaksi, valtiovarainministeriön nimeämä työryhmä valmistelee sille taloudentasapainottamisohjelman, joka tarkoittaa siis säästöjä. Valtio jakaa taloudellisesti heikoille kunnille harkinnanvaraista tukea, jota vuonna 2010 jaettiin 20 miljoonaa euroa.



























