ÄKS

Ammattikorkeakouluja kehitetään ja tiivistetään

07.02.2012 17:46



Humanistisen ammattikorkeakoulun Äänekosken kampuksen tulevaisuudesta päätetään Humakia ylläpitävän osakeyhtiön kokouksessa 16. helmikuuta. Seuraavaksi asia päätyy ministeriön pöydälle.

Järjestö- ja nuorisotyö yksikön koulutusjohtaja Katariina Soanjärvi kertoo, että kaikkia ammattikorkeakouluja tullaan kehittämään ja tiivistämään, joten Äänekosken tilanne ei aivan yllätyksenä tullut.

– Ministeriö on asettanut aika kovat säästötavoitteet. Olemme samoissa talkoissa muiden ammattikorkeakoulujen kanssa. Meidän täytyy osata vastata haasteisiin.

Yhteisöpedagogiopetuksen juuret ovat myös Äänekosken Suolahdessa, sillä koulutus on jatkumoa Keski-Suomen Opiston opintoasteen nuorisotyön koulutukselle.

– Yhteisöpedagogiopintoihin Suolahteen voi hakea vielä tämän vuoden yhteishaussa. En usko että tämä vaikuttaa suuresti hakijamääriin. Ne jotka alalle haluavat, hakevat vaikka ehkä joutuisivatkin kesken opintojen vaihtamaan koulupaikkaa. Koulutusta tullaan kuitenkin jatkossa tarjoamaan myös Keski-Suomessa Humakin Jyväskylän kampuksella.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy