ÄKS

Antti Kanervo pääsee näyttämään taitonsa Susijengissä

05.06.2013 18:16
Back in business? Antti "Päällikkö" Kanervo vaihtaa kesäksi Suomi-paitaan, ehkä EM-kisoihin saakka.

Suomen koripallomaajoukkueen eli Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann on valinnut 23 pelaajan vahvuisen maajoukkueringin, josta nimetään pelaajat EM-kisavalmistautumiseen. Maajoukkue-ehdokkaisiin kuuluu myös Huiman kasvatti, 24-vuotias Antti Kanervo.

Kanervo debytoi maajoukkueessa heinäkuussa 2010. Läpimurtonsa Kanervo teki saman vuoden elokuussa pelatuissa EM-karsinnoissa. Viimeisimmät maajoukkuepelit ovat kesän 2011 PM-kisoista. Yhteensä Kanervo on pelannut miesten maajoukkueessa 14 ottelua ja tehnyt 39 pistettä.

Päättynyt Korisliiga-kausi oli Joensuun Katajaa edustaneelta heittävältä takamieheltä uran paras. Kanervon pistekeskiarvo runkosarjassa oli 13,1, joka oli suomalaispelaajista kuudenneksi paras. Erityisen hyvin hän onnistui kolmosissaan: 51,3 prosentin tarkkuudella Kanervo oli ylivoimaisesti sarjan paras kolmostykki.

Suomi pelaa Sloveniassa 4. syyskuuta alkaen toisessa peräkkäisessä EM-lopputurnauksessa ja pelaa valmistautumisjaksonsa aikana elokuussa mm. kaksi EM-kisakenraalia Hartwall Areenalla.

KOTIMAAN Korisliigan ohella Dettmann kävi kauden aikana seuraamassa maajoukkue-ehdokkaiden edesottamuksia niin Euroopassa kuin Yhdysvalloissakin. Dettmannin maajoukkue-ehdokkaiden listalta löytyy tutut Susijengi-tähdet Euroliiga-pelaajien Petteri Koposen, Teemu Rannikon ja Sasu Salinin johdolla. Mukana ovat myös muun muassa väkevät maajoukkuedebyytit viime vuonna tehneet, nuorten maajoukkueohjelmasta miesten maajoukkueeseen nousseet Roope Ahonen, Antto Nikkarinen ja Matti Nuutinen.

Susijengin viime vuosien valttikortteihin ovat kuuluneet molempiin suuntiin vyöryvä tempopeli, laajalta rintamalta ampuva kaukoheittoarsenaali sekä ahnaasti päällekäyvä puolustus. Maailmantähtiä pimentoon puolustanut Tuukka Kotti, kaksi peräkkäistä Suomen mestaruutta Loimaalla voittanut kolmosspesialisti Mikko Koivisto, karhumainen Gerald Lee Junior, ikitaistelija Kimmo Muurinen, tarkkakätinen Shawn Huff sekä kaikkien aikojen suomalaiskoripalloilija Hanno Möttölä ovat olleet rakentamassa Susijengin peli-identiteettiä ja ovat jälleen tänä kesänä Dettmannin käytettävissä.

Lopullista 12 pelaajan EM-kisajoukkuetta valitessaan Dettmann joutuu painimaan positiivisen ongelman – ehdokasrunsauden ja valinnanvaikeuden – kanssa.

– Maajoukkueohjelmamme pitkäjänteinen kehitys alkaa vähitellen näkyä. Kun viime vuosikymmenen puolivälissä aloitimme, oli meillä reilu viisikollinen kansainvälisen vertailun kestäviä pelaajia. Nyt tämän tason pelaajia alkaa olemaan kolme viisikollista. Kun tekemisen laatu on parantunut, ovat myös määrät kasvaneet, kuvailee Dettmann maajoukkueen tilannetta.

TÄYSIN ”uutena” nimenä mukana on Erik Murphy – 208-senttinen laituri, joka hyvin sijoittuvana puolustajana ja USA:n yliopistokoripalloilun vaarallisimpiin kaukoheittäjiin lukeutuvana pelaajana sopii oivasti Susijengin pelitapaan.

Erikin pikkuveli Alex Murphy nähtiin Suomen 20-vuotiaiden maajoukkueen riveissä viime vuonna. Erik ja Alex ovat suomalaisäiti Päivi Murphyn ja entisen NBA-pelaajan Jay Murphyn jälkikasvua.

Dettmann vieraili keväällä molempien Murphyn veljesten luona Yhdysvalloissa. Erik Murphy valmistui tänä vuonna Floridan yliopistosta ja Alex pelaa valmentajalegenda, USA:n maajoukkuevalmentaja Mike Krzyzewskin alaisuudessa Duken yliopistossa.

– Erik ilmoitti minulle heti kättelyssä halukkuudestaan edustaa Suomea. Hän valmistautuu parhaillaan NBA Draftiin ja käy antamassa NBA-joukkueille näyttöjä ympäri Yhdysvaltoja. Hänen kohdallaan seuraava jännityksen kohde on NBA Draft, kertoo Dettmann.

– Alex keskittyy tänä kesänä kouluun. On hyvä asia, että hän hoitaa tunnollisesti myös akateemista osuutta koulutuksestaan. Hänestä tulee olemaan paljon iloa maajoukkueelle tulevina vuosina, jatkaa Dettmann.

MAAJOUKKUE kokoontuu kesän ensimmäiselle yhteisleirille 22. heinäkuuta. Lopullisen leiritysryhmän Dettmann nimeää heinäkuun alussa.

EM-kisoihin valmistautuessaan Susijengi esiintyy kahdesti kotiyleisön edessä, kun Hartwall Areenalla pelattavissa EM-kisakenraaleissa Suomen taidoista ottavat mittaa olympiakisojen ysi Iso-Britannia (15.8.) sekä seitsemänsiin peräkkäisiin EM-kisoihinsa valmistautuva Latvia (28.8.). Ottelut toimivat EM-kisaläksiäisjuhlana, jossa yleisöllä on mahdollisuus toivottaa maajoukkueelle onnea EM-lopputurnaukseen.

Suomi vierailee valmistautumisjaksonsa aikana myös elokuun alussa Ranskassa, joka on viime EM-kisojen hopeamitalisti. Elokuun 21.-23. päivinä Suomi osallistuu Vilnassa huipputurnaukseen, jossa ovat mukana isäntämaa Liettua, olympiapronssimitalisti Venäjä sekä Tshekki.

EM-kilpailut 2013 pelataan Sloveniassa 4.-22.9. Suomi pelaa EM-kisojen alkulohkossa D, rantakaupunki Koperissa yhdessä arvokisamitalistien Italian, Kreikan, Turkin ja Venäjän sekä länsinaapuri Ruotsin kanssa.

Miesten maajoukkue-ehdokkaat 2013

Nimi Sukunimi

Pituus

Syntynyt

Seura 2012-13
Roope Ahonen

187

12.6.1990

Solna Vikings (SWE)
Joonas Cavén

211

9.1.1993

CB Prat Joventut (ESP)
Samuel Haanpää

203

3.9.1986

Lapuan Korikobrat (FIN)
Shawn Huff

198

5.5.1984

Capo d’Orlando (ITA)
Antti Kanervo

192

12.4.1989

Joensuun Kataja (FIN)
Ville Kaunisto

204

19.3.1982

ADA Blois (FRA)
Mikko Koivisto

194

18.4.1987

Nilan Bisons (FIN)
Petteri Koponen

194

13.4.1988

BC Himki (RUS)
Tuukka Kotti

205

18.3.1981

Vanoli Cremona (ITA)
Gerald jr Lee

208

23.11.1987

KK Buducnost (MNE)
Carl Lindbom

206

10.11.1991

Tampereen Pyrintö (FIN)
Erik Murphy

208

26.10.1990

University of Florida (USA)
Kimmo Muurinen

202

23.2.1981

Nilan Bisons (FIN)
Vesa Mäkäläinen

200

3.9.1986

Joensuun Kataja (FIN)
Hanno Möttölä

209

9.9.1976

Torpan Pojat (FIN)
Antto Nikkarinen

185

1.3.1991

Kouvot (FIN)
Antti Nikkilä

210

25.8.1978

Tampereen Pyrintö (FIN)
Matti Nuutinen

200

6.5.1990

Nilan Bisons (FIN)
Teemu Rannikko

189

9.9.1981

Union Olimpija Ljubljana (SVN)
Sasu Salin

191

11.6.1991

Union Olimpija Ljubljana (SVN)
Emir Sulejmanovic

204

13.7.1995

Union Olimpija Ljubljana (SVN)
Samuli Vanttaja

210

22.4.1991

Kouvot (FIN)
Ilkka Vuori

181

28.1.1986

Kauhajoen Karhu (FIN)

 

Päävalmentaja Henrik Dettmann
Valmentaja Pekka Salminen
Valmentaja Jukka Toijala
Valmentaja Lassi Tuovi
Valmentaja Jussi Hirvonen
Valmentaja Niko Nuutinen
Fysioterapeutti Vesa Kuparinen
Osteopaatti Aleksi Hakanto
Lääkäri Aleksi Kallioniemi
Manageri Jussi Laurila
Joukkueenjohtaja Mika Mäkelä

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy