ÄKS

Asemakadun koulun henkilöstöstä oireilee puolet. Laskutavasta riippuen reilusti yli puolet

16.04.2015 19:25 (muokattu 16.04.2015 20:22)
Täällä oireillaan ja paljon. Liian paljon, sanoo työsuojeluvaltuutettukin.
Asemakadun koululla ollaan nyt työterveyshuollon käsissä. Henkilöstölle tehdyn oirekyselyn mukaan oireilijoita on peräti reilut 49 prosenttia. Kyselyyn ei vastannut neljä jo koulutalosta muualle siirrettyä opettajaa. Jos heidät lasketaan mukaan, niin oireilijoita on 64 prosenttia koulun henkilöstöstä.

 

Kyselyyn vastasi koko talossa työskentelevä henkilöstö eli 25 henkilöä. Heistä yhdeksän määrättiin seurantatutkimuksiin ja kolmelle tehdään tarkentava puhelinkonsultaatio.

Työsuojeluvaltuutettu Hannu Penttinen on tilanteesta huolissaan.

– Oirehtijoiden määrä on aivan liian suuri, Penttinen sanoo.

Työnantajan eli kaupungin on annettava AVI:lle selvitys toukokuun loppuun mennessä. Kaupungin edustajat ovat vedonneet viime vuonna ISS-Prokon tekemään sisäilmatutkimukseen, josta ei löydy mitään hälyttävää. Useaan otteeseen on kerrottu, että talossa ei ole sisäilmaongelmaa. Kuitenkin talossa tehty laaja kuntokartoitus kertoi oman tarinansa. Homekoirakin kävi vahvistamassa, että rakennuksessa on ongelmia.

Aluehallintovirasto eli AVI on kiertänyt tällä viikolla Äänekosken kouluilla. Kierros tehdään säännöllisesti, tarkastetaan ovatko asiakirjat kunnossa ja talon toiminta työterveyslain vaatimusten mukaisella tasolla.

Asemakadun koulu on päätetty uudisrakentaa Telakkakadun koulun yhteyteen. Suunnittelu toteutetaan vuoden 2016 aikana ja rakentaminen aloitetaan vuodenvaihteessa 2016-2017. Pystytäänkö koulussa työskentelemään ja opiskelemaan siihen saakka kunnes uusi talo valmistuu?

Vastaa

  1. Suolahden Karju sanoo:

    Asemakadun koulun kellari on reilusti Keiteleen pinnan alapuolella. On käsittämätöntä typeryyttä jo alunperinkin lähteä investoimaan rakennukseen jossa on perustavaa laatua olevia ongelmia. Terve Majalan koulu piti väen väkisin saada lakkautettua ja oppilaat sullottua homeiseen kivimörskään. Kellarissa on aina vesi seisonut mitä minä tiedän. Lisää vaan viisaita päätöksiä ja miljoonia roskakoriin. Massiahan Äänekoskella on taskut täynnä.

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy