Sisä-Suomen poliisilaitoksen tietoon tuli vuoden 2015 ensimmäisellä puolikkaalla 56 630 rikosta. Kasvua edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan nähden oli lähes 27 prosenttia ja määrä lisääntyi noin 12 000 rikoksella.
Merkittävin yksittäinen tekijä rikosten määrän lisääntymiselle oli automaattisen liikennevalvonnan tehostuminen. Automaattisen liikennevalvonnan suoritteet Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella lisääntyivät yli 200 prosenttia, mikä näkyi erityisesti liikennerikkomusten määrän kasvuna. Suuri osa liikennerikkomuksista on pieniä nopeusrajoitusten ylityksiä. Nimikettä käytetään myös vähäisissä tieliikenneonnettomuuksissa sekä muissa tapauksissa, joissa on rikottu tieliikennelain säännöksiä ja määräyksiä.
Myös rikoslakirikosten määrässä oli pientä nousua
Rikoslakirikoksia ovat omaisuusrikokset, henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset, huumausainerikokset, seksuaalirikokset, liikennerikokset ym. rikokset, joiden sisällöstä ja rangaistavuudesta säädetään rikoslaissa.
Rikoslakirikosten määrä lisääntyi edellisestä vuodesta 376 rikoksella eli 1,23 prosenttia. Kaikkiaan niitä tuli Sisä-Suomen poliisilaitoksen tietoon vuoden 2015 tammi – kesäkuussa lähes 31 000 kappaletta. Muutoksen aiheuttivat lähinnä lisääntyneet huumausainerikokset sekä henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset.
Poliisin toiminnan mittarina käytetään usein rikoslakirikoksia, joista liikennerikokset on rajattu pois. Tämän rikosryhmän muutokset olivat rikoslakirikosten kanssa samaa luokkaa, sillä liikennerikosten määrässä ei juuri ollut muutoksia edelliseen vuoteen nähden.
Omaisuusrikosten määrä pysyi edellisen vuoden tasolla
Omaisuusrikosten kokonaismäärä lisääntyi vuoden 2015 aikana 0,22 prosenttia. Niitä kirjattiin poliisiasian tietojärjestelmään yli 15 000 kappaletta eli vain 34 rikosta enemmän kuin vuoden 2014 kuuden ensimmäisen kuukauden aikana.
Maksuvälinepetosten ja lähinnä verkossa tapahtuvan kaupankäynnin lieveilmiöiden seurauksena petosrikosten määrä on lisääntynyt jo pidemmän aikaa. Sama tahti jatkui myös vuoden 2015 aikana. Petosrikosten lisäksi myös näpistysten määrä kasvoi. Omaisuusrikosten kokonaismäärää tasapainotti vähentyneet varkaus- ja vahingontekorikokset.
Ryöstöjen kokonaismäärä lisääntyi edellisestä vuodesta kahdeksalla rikoksella ja niitä tuli Sisä-Suomen poliisilaitoksen tietoon kuluvan vuoden tammi – kesäkuussa yhteensä 112 kappaletta. Ryöstöt yrityksineen lisääntyivät 14 rikoksella, mutta samaan aikaan törkeät ryöstöt yrityksineen vähenivät kuudella rikoksella. Rikosnimikettä törkeä ryöstö käytetään mm. silloin, kun uhrille aiheutetaan hengenvaarallinen tila, rikos tehdään erityisen julmalla tavalla tai tekovälineenä on hengenvaarallinen väline.
Luvatta tunkeutuen toteutettujen varkausrikosten kokonaismäärä väheni kuluvan vuoden aikana ja lisäystä oli vain niiden varkauksien kohdalla, joissa kohteena oli moottoriajoneuvo. Tosin vertailuvuotena 2014 rikosten määrä oli poikkeuksellisen korkea.
Väkivaltarikosten määrä kasvoi
Sisä-Suomen poliisilaitoksen tietoon tulleiden väkivaltarikosten määrä väheni vuosina 2013 ja 2014. Nyt hyvä suuntaus näyttää taittuneen, sillä rikosten määrä lisääntyi vuoden 2015 aikana. Lisäystä oli edelliseen vuoteen nähden yli seitsemän prosenttia eli 176 rikosta. Rikosten kokonaismäärä nousi lähes 2 500 rikokseen vuoden 2015 alkupuoliskon aikana. Väkivaltarikoksia ovat henkirikokset, pahoinpitelyrikokset ja tietyt seksuaalirikokset yrityksineen.
Henkirikosten määrä lisääntyi edelliseen vuoteen nähden kolmella rikoksella ja niitä tuli poliisin tietoon yhteensä 11 rikosta. Kun mukaan lasketaan myös yritykset, oli kokonaismäärä tammi – kesäkuussa yhteensä 36 rikosta. Lisäystä oli murhina ja tapon yrityksinä kirjattujen rikosten kohdalla.
Pahoinpitelyrikoksissa lisäystä oli lähinnä pahoinpitelyissä, mutta myös törkeät pahoinpitelyt lisääntyivät. Yksityisellä paikalla tapahtuneet pahoinpitelyrikokset lisääntyivät yleisellä paikalla tapahtuneita pahoinpitelyrikoksia enemmän.
Poliisin tietoon tulleet lapsen seksuaaliset hyväksikäytöt vähenivät vuoden 2014 aikana ja väheneminen on jatkunut myös vuoden 2015 puolella. Tammi – kesäkuussa rikoksia kirjattiin 81 kappaletta, kun vastaavalla aikavälillä vuonna 2014 määrä oli 119 rikosta.
Perheväkivaltaan liittyvät rikokset ovat poliisilla erityisessä seurannassa. Jos väkivaltarikoksen yhteydessä selviää, että kyseessä on perheväkivalta -tapaus, siitä tehdään poliisiasiain tietojärjestelmään erityinen luokitus. Tämän avulla on mahdollista seurata perheväkivallan määrän muutoksia. Poliisin tietoon tulleiden, perheväkivallaksi luokiteltujen rikosten määrä lisääntyi edellisestä vuodesta yli 14 prosenttia. Vuoden kuuden ensimmäisen kuukauden aikana luokituksia tehtiin 290 kappaletta. Muutos näkyi myös tehtävien määrässä. Perheväkivaltaan liittyvien kotihälytystehtävien määrä lisääntyi edellisestä vuodesta yli 12 prosenttia.
Poliisin tietoon tulleet huumausainerikokset lisääntyivät
Sisä-Suomen poliisilaitoksen tietoon tulleiden huumausainerikosten määrä lisääntyi 240 kappaleella, mikä suhteellisesti oli lähes 22 prosenttia. Vuoden 2015 tammi – kesäkuussa rikoksia tuli Sisä-Suomen poliisilaitoksen tietoon lähes 1 350.
Suurin osa, eli lähes 1 000 rikoksista oli huumausaineen käyttörikoksia, joiden määrä myös lisääntyi eniten. Määrä kasvoi lähes 26 prosenttia eli noin 200 rikoksella. Huumausaineen käyttörikoksia ovat laittomat huumausaineen käytöt ja hankkimisyritykset sekä vähäiset hallussapidot omaa käyttöä varten.
Myös huumausainerikos -nimikkeellä kirjattujen rikosten määrä lisääntyi, mutta käyttörikoksia maltillisemmin. Törkeiden huumausainerikosten määrä pysyi lähes edellisen vuoden tasolla.
Vaikka huumausaineiden käyttö ja käyttäjien määrä ei juuri muuttuisi, saattaa poliisin tietoon tulleiden huumausainerikosten määrä vaihdella voimakkaasti. Tämä johtuu mm. muutoksista huumausainerikosten valvonnan resurssissa ja rikostutkinnan yhteydessä paljastuvista, toisiinsa liittyvistä laajoista kokonaisuuksista, joiden yhteydessä poliisin tietoon tulee lukuisia uusia huumausainerikoksia.
Liikennerikosten kokonaismäärä pysyi edellisen vuoden tasolla
Liikennerikoksia ovat liikenneturvallisuuden vaarantamiset, rattijuopumukset ym. rikokset, joiden sisällöstä ja rangaistavuudesta säädetään rikoslain 23 luvussa. Määrällisesti suurimman massan muodostavat liikenneturvallisuuden vaarantamiset, joita ovat mm. turvallisuutta vaarantavat nopeusrajoituksen ylitykset ja liikenneonnettomuudet, joista seurauksena on ollut omaisuus- tai henkilövahinkoja.
Liikennerikosten kokonaismäärä on hieman vähentynyt viiden viimeisen vuoden aikana. Nyt rikosten määrä pysyi vuoden 2014 tasolla ja niitä kirjattiin vuoden 2015 alkupuoliskolla yli 9 200 kappaletta. Liikennerikoksista vain rattijuopumukset ja kulkuneuvon kuljettamiset oikeudetta lisääntyivät.
Liikennerikkomukset lisääntyivät voimakkaasti
Liikennerikkomusten määrä lisääntyi 2015 tammi – kesäkuussa yli 87 prosenttia edelliseen vuoteen nähden. Määrä kasvoi lähes 11 500 kappaleella yli 24 500 kappaleeseen. Muutos oli seurausta automaattisen liikennevalvonnan tehostumisesta Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella ja koko valtakunnassa.
Automaattivalvonnan suoritteiden käsittely loppui poliisilaitoksissa vuoden 2014 aikana ja toiminta keskitettiin Liikenneturvallisuuskeskukseen Helsinkiin. Poliisilaitokset hoitavat edelleen kamerat valvontapisteisiin ja vastaavat alueillaan siirrettävien yksiköiden toiminnasta. Keskittäminen on tuonut tehokkuutta ja poliisilaitoksilla on ollut paremmat mahdollisuudet hyödyntää siirrettäviä yksiköitä. Automaattisen liikennevalvonnan suoritteiden määrä lisääntyi kuluvan vuoden aikana yli 205 prosenttia eli noin 30 000 kappaleella. Suoritteita oli vuoden 2015 ensimmäisellä puolikkaalla noin 45 000 kappaletta, joista 63 prosentissa seuraamuksena oli huomautus.
Rikosten selvitystaso parani
Sisä-Suomen poliisilaitoksen tietoon tulleiden rikosten selvitystaso parani edelliseen vuoteen nähden peräti 6,7 prosenttiyksikköä eli 79,9 prosenttiin, jos kaikki rikokset huomioidaan. Yleisempi tapa tarkastella selvitystasoa on rikoslakirikokset ilman liikennerikkomuksia. Niiden selvittämisessä onnistuttiin 51,2 prosentin osalta eli parannusta oli 2,3 prosenttiyksikköä.
Suurelta osin selvitystason paranemiseen vaikutti omaisuusrikokset, joiden selvitystaso nousi 39,9 prosenttiin. Myös pimeänä poliisin tietoon tulleiden rikosten kohdalla oli parannusta, mutta siitä huolimatta selvitystaso jäi 14,7 prosenttiin. Omaisuusrikokset ovat massaltaan monia muita rikosryhmiä suurempi, jolloin niiden selvitystason muutokset helposti vaikuttavat selvitystasoon kokonaisuudessaan.
Väkivaltarikosten selvitystaso laski kuluvan vuoden aikana 6,2 prosenttiyksikköä eli 75,8 prosenttiin. Pimeänä poliisin tietoon tulleiden rikosten selvitystaso heikkeni hieman enemmän. Usein väkivaltarikosten tutkinta on runsaasti aikaa vievää. Vaikka moneen rikokseen tekijä onkin poliisin tiedossa, ei tutkintaa ole kaikilta osin saatu esitutkintapöytäkirja -vaiheeseen ja päätettyä poliisiasiain tietojärjestelmästä. Tämän vuoksi jo selvitettyjä rikoksia on edelleen avoinna, eikä niiden osuus näy selvitettyjen rikosten joukossa.
Osa rikoksista tulee suurelta osin poliisin tietoon samaan aikaan kuin tekijän henkilöllisyys. Tämän vuoksi niiden kohdalla ei ole tarkoituksenmukaista mainita selvitystasoja. Näitä ovat mm. liikennerikkomukset, liikennerikokset ja huumausainerikokset.
Selvitettyjen rikosten tutkinta-ajat heikkenivät
Tutkinta-aika tarkoittaa keskimääräistä vuorokausien määrää, joka lasketaan tutkinnan aloittamisesta selvitetyn rikoksen päättämiseen poliisiasiain tietojärjestelmästä.
Tutkinta-aika rikoslakirikoksissa, joista liikennerikosten osuus on rajattu pois, oli kuluvan vuoden aikana keskimäärin 118 vuorokautta. Aika piteni edelliseen vuoteen nähden kuusi vuorokautta. Omaisuusrikosten kohdalla tutkinta-aika heikkeni kahdeksalla vuorokaudella ja se oli keskimäärin 112 vuorokautta. Väkivaltarikosten tutkinta-aika pitkittyi viidellä vuorokaudella 150 vuorokauteen.
Poliisin hälytystehtävien määrä pysyi edellisen vuoden tasolla
Poliisin hälytystehtävien määrä Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella väheni edellisestä vuodesta 240 tehtävällä eli 0,38 prosentilla. Vuoden 2015 kuuden ensimmäisen kuukauden aikana tehtäviä hoidettiin yli 63 700 kappaletta.
Hälytystehtävät jaetaan kiireellisyytensä perusteella kiireellisyysluokkiin, joista korkein kiireellisyys on A, kiireellinen B ja kiireetön C. Tehtävät vähenivät kiireellisyysluokissa A ja B, mutta lisääntyivät lähes saman verran kiireellisyysluokassa C, jossa liikenteen valvontaan liittyvien tehtävien määrä kasvoi.
Toimintavalmiusajoissa ei suuria muutoksia
Aikamäärää, joka ensimmäiseltä poliisipartiolta kuluu tehtäväpaikalle pääsemisessä, kutsutaan toimintavalmiusajaksi.
Kuluvan vuoden aikana poliisi ehti Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella A -kiireellisyysluokan tehtäville keskimäärin 10,6 minuutissa. Heikennystä edelliseen vuoteen nähden oli 0,2 minuuttia. A+B -kiireellisyysluokan tehtävien keskimääräinen toimintavalmiusaika pysyi lähes ennallaan 19,6 minuutissa.
Katuturvalllisuus heikkeni hieman
Ryöstöjen, pahoinpitelyjen, vahingontekojen ja liikennejuopumusten painotetun määrän suhdetta asukaslukuun kutsutaan katuturvallisuusindeksiksi.
Katuturvallisuusindeksi heikkeni Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella edellisestä vuodesta yli neljä yksikköä. Syynä heikkenemiseen oli ainakin ryöstöjen, liikennejuopumusten sekä henkeen ja terveyteen kohdistuneiden rikosten lisääntyminen. Katuturvallisuusindeksi oli kuluvana vuotena hieman yli 100 yksikköä.
Poliisin myöntämien lupien kysyntä väheni
Passien kysyntä lisääntyi Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella edelleen ja vuoden 2015 aikana kasvua oli yli kaksi prosenttia. Kuuden kuukauden aikana passeja myönnettiin lähes 58 000 kappaletta. Kysyntää on jo pidempään lisännyt passien voimassaoloajan lyheneminen ja samaan aikaan viimeisten edelleen käytössä olevien 10 vuoden passien vanheneminen.
Muiden poliisin myöntämien lupien kysyntä väheni tai pysyi edellisen vuoden tasolla. Ajolupien kysyntä oli normaalia korkeammalla vuoden 2014 aikana ja palautui nyt vuoden 2013 tasolle. Lisäksi osa ajoluvista on jäänyt kirjautumatta tilastotietoihin vuoden 2015 alun muutosten seurauksena, mikä vaikuttaa myös myönnettyjen lupien kokonaismäärään. Ensimmäisen puolivuotiskauden aikana lupia myönnettiin noin tuhat vähemmän kuin edellisenä vuotena vastaavaan aikaan. Kaikkiaan lupia myönnettiin kuuden kuukauden aikana hieman alle 100 000 kappaletta.
Sähköinen lupapalvelu aloitettiin joulukuussa 2014 ja sen suosio on jatkuvasti lisääntynyt, vaikka suurimmassa osassa lupa-asioista sähköinen asiointi ei olekaan mahdollista. Passi- ja henkilökorttihakemuksista noin puolet laitetaan vireille sähköisesti. Passeista noin 15 – 20 prosenttia myönnetään kokonaan sähköisessä menettelyssä. Näiden lisäksi sähköinen asiointi on mahdollista mm. yleisötapahtumailmoituksissa, alkoholi-ilmoituksissa, vammaisten pysäköintilupahakemuksissa ja ulkomaalaislupahakemuksissa.
Henkilöstön määrä väheni
Sisä-Suomen poliisilaitoksen palveluksessa olevan henkilöstön määrä väheni vuoden 2014 alkuun verrattuna. Vähennystä oli noin neljä prosenttia eli noin 45 henkilöä. Poliisien osuus vähennyksestä oli 29 henkilöä. Henkilöstö väheni erityisesti vuoden 2014 jälkipuoliskon aikana ja on nyt kuluvan vuoden jälkipuoliskolla palautumassa kohti aikaisempaa tasoa. Vuoden 2014 ja 2013 lukumäärät eivät ole keskenään vertailukelpoisia, koska alueellinen Liikkuvan poliisin henkilöstö työtehtävineen siirtyi Sisä-Suomen poliisilaitoksen palvelukseen vuoden 2014 alusta lukien