Uuden biotuotetehtaan rakentamisen valmistelu aloitettiin jo toukokuun alkupuolella, perustustyömaa alkoi paalutuksella maanantaina.
Varsinainen rakennustyömaa-alueen aitaus alkoi tehdasintegraatissa maanantaina 11. toukokuuta. Jo hieman aiemmin ryhdyttiin purkamaan tehtaan omistaman Mulin pellon vapaassa harrastuskäytössä olleita tenniskenttiä. Myös alueen puustoa kaadettiin.
– Rakennamme alueelle väliaikaisen puuterminaalin ja puhkaisemme sekä rakennamme sinne vieviä uusia teitä, joiden alta kaadoimme puita, projektijohtaja Timo Merikallio kertoo.
Metsä Group ilmoitti paalutuksen aloituksesta ja mahdollisista meluhaitoista maanantaina 18. toukokuuta nettisivuillaan. Paalutustyö tehdään tiedotteen kuudella koneella pääsääntöisesti arkipäivisin.
Kokonaisuudessa Äänekosken biotuotetehtaan rakentaminen on 270 miljoonan euron urakka, joka jaetaan noin sataan pienempään osaan. Merikallion mukaan urakkakyselyitä on parhaillaan runsaasti ulkona, sopimuksia on tehty vain muutamasta urakasta.
Biotuotetehtaan rakentamista johtaa Pekka Salomaa. Salomaa on kokenut teollisuusinvestointien projektien johtajana, hän on ollut mukana niin Rauman sellutehtaan kuin silloisen Metsä-Botnian Uruguayn tehtaankin rakentamisessa.
LISÄTTY konsernin antama ilmoitus paalutustöiden alkamisesta ja korjattu arvio perustustyömaan käynnistymisestä kello 19.46.
Näin tehdas nousee paikalleen:
2015, touko-kesäkuu: Maarakennusvaihe käynnistyy muun muassa 120-metrisen piipun perustusten tekemisellä
2015, kesäkuu: Päälaitekaupat tehdään
2016, syksy: Päälaiteasennukset aloitetaan
2016–2017, vuodenvaihde: Työmaan miehitys on huipussaan, vahvuus noin 2500 henkilöä
2017, kesä: Tehtaan koekäyttö käynnistyy
2017, alkusyksy: Tuotanto alkaa
2018, kesä: Nimellistuotanto eli teoreettinen maksimiteho saavutetaan
Lisää aiheesta:
23.4.2015 Biotuotetehdas: Rakennustyöt käynnistyvän jo vapun jälkeen
21.4.2015 Ydinryhmä siirtyy Äänekoskelle kesällä, rakennusurakka alkaa lähes välittömästi