CP Kelco Oy Äänekosken-tehtaalta vähenee hivenen yli 20 työpaikkaa. Yt-neuvottelut saatin suurimmalta osalta päätökseen tiistaina.
Työntekijöiden määrä vähenee 16:lla. Lisäksi lähdön saa neljä toimihenkilöä. Ylempien toimihenkilöiden osalta neuvottelut ovat vielä hieman kesken, mutta kyse on kuitenkin vain muutamasta henkilötyövuodesta.
Yt-neuvotteluiden tulos on hieman parempi kuin pelättiin. CP Kelco ilmoitti tammikuun lopussa tavoittelevansa 30 henkilötyövuotta vastaavia säästöjä. Karboksimetyyliselluloosaa valmistavan CP Kelcon työntekijämäärä ennen yt-menettelyä oli noin 240.
Neljä työnsä menettänyttä toimihenkilöä saivat tiedon päätöksestä tänään. 16 työntekijän kohdalla toimenpiteet saadaan päätökseen maaliskuun loppuun mennessä.
– Osa vähennyksistä toteutetaan eläkejärjestelyin, mutta suorilta irtisanomisilta ei vältytä. Tarkkoja tietoja suorien irtisanomisien määrästä ei voi vielä kertoa, tehtaanjohtaja Timo Rautalahti kertoo ÄKSälle.
Vähennysten taustalla on CP Kelco Oy:n heikko tuotannollinen tilanne, joka on seurausta liiketoimintaympäristön oleellisesta heikentymisestä.


























