ÄKS

”Ei erikoisuudentavoittelua” – kaupunginmuseon rakennukseen kahvila-ravintola

10.11.2015 13:50 (muokattu 10.11.2015 13:54)
Äänekosken kaupunginmuseon tarjouskilpa on ohi. Yrittäjät suunnittelevat paikalle muun muassa iltaravintolaa.

Tarjouskilvan voitti äänekoskelainen yrittäjäpariskunta Päivi Peltola ja Timo Honkonen. Pariskunnalla on yrittäjätaustaa ja Peltolalla myös koulutusta ja kokemusta matkailu- ja ravitsemusalalta. Tälle alalle on pyrkimys myös Äänekoskella.
– Suunnitteilla on kaupunkilaisten olohuone, jossa on tarjolla kahvia ja ruokaa, Honkonen summaa.

Entisen museon tiloihin on luvassa suuri remontti, jonka ensimmäinen vaihe on kunnon keittiön rakentaminen.
– Jos meinaa ihmisille ruokaa tarjota, on keittiön oltava kunnossa. Kaikki ruoka tullaan tekemään paikanpäällä, Honkonen kertoo.

Kahvila-ravintolan on tarkoitus olla auki myös ilta-aikaan.
– Halutaan tuoda kaupunkilaisille vaihtoehtoja. Ihan puhdasta suomalaista menua on hankala tehdä, koska kaikki vaikutteet ovat tänne tulleet muualta, mutta mitään erikoisuudentavoittelua ei ole luvassa, Honkonen lupaa.

Edessä on kuitenkin monta vaihetta, ennen kuin uuden yritykset ovet voidaan avata asiakkaille. Kaupan vahvistaminen, rakennusluvan saanti ja asemakaavan muutos vievät useita kuukausia.
– Kesällä varmaan saamme jo toiminnan käyntiin, Honkonen sanoo.

Äänekosken kaupunki on tilanteeseen erittäin tyytyväinen ja myös valmis tekemään yhteistyötä yrittäjän kanssa lupien ja kaava-asioiden jouduttamiseksi.
– Rakennuslupa-asiat on saatu aina hoidettua nopeasti ja joustavasti. Uskon, että kaavoittajakin lähtee viemään kaavamuutosta eteenpäin hyvässä yhteistyössä, rakennuttajapäällikkö Tommi Rautjärvi.

Rakennuksen pyyntihinta oli 75 000 euroa. Rautjärven mukaan tarjoukilvan voittaja on suostunut maksamaan pyyntihinnan.

Yrittäjien ideasta on lähtöisin myös matkailuinfon pitäminen entisen museon tiloissa.
– Kyllä pientä infopistettä voi siinä hyvin pyörittää. Olisi hienoa saada siihen mukaan muutkin yritykset ja toimijat. Kun on nyt ainakin Äänekosken nimi juntattu ihmisten takaraivoon niin olisi hyvä saada kaikki hyöty tästä irti, Honkonen sanoo.

Vastaa

  1. Tuire T. sanoo:

    Mä toivoisin oikein kunnon kahvilaa. Kaunista ja viihtyisää. Erikoiskahvit, kunnon leivonnaiset. Ei teollista. Kodikasta ilmapiiriä! Kohtuu hintaista tarjottavaa. Paikka on on huikean hyvä. Toivon menestystä ja jaksamista yrittäjille!

  2. Pasi sanoo:

    Hyvä homma! Toivottavasti ihmiset myös käy siellä niin ei tartte sit valittaa, kun ei ole..

  3. mirja liimatainen sanoo:

    Meillä on parikin ihanaa kahvilaa, mutta sehän se just on, kun ovet sulkeutuu viideltä. En sitten tiedä ,riittäisikö asiakkaita iltaisin esim klo kahdeksaan.

  4. jussi sanoo:

    Kunnon nakkikioski olis paikallaan

  5. pieni toive sanoo:

    Vaihtuvia taidenäyttelyitä seinille!

  6. liisa sanoo:

    sisustus vanhaan taloon sopiva,,,, paikallisten kädentaitajien tuotteiden matkamuistomyyntipiste ja matkailiuinfo

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy