ÄKS

Frisonin hattutempulla kotivoitto, keskiviikon haasteena FCV

04.05.2013 18:50 (muokattu 05.05.2013 11:39)
Nigerialaisjuurinen Frison Owenvbiugie osoitti kärkkäyttään Huiman kotiavauksessa.

Huima on aloittanut kautensa jalkapallon Kolmosessa täydellisesti. Avauskierros toi 0–1-vierasvoiton JPS:stä ja lauantainen kotipeli SaPaa vastaan päättyi komeasti 3–0.

Järvisen Mikalle vaan tervetuloa tänne leijonanluolaan, keskiviikkoista FC Vaajakosken kohtaamista odottava Huiman valmentaja Eliel Uronen myhäili pelin jälkeen.

Järvinen valmensi viime kaudella Huimaa ja saikin aikaan mainion tuloksen sarjataulukon keskivaiheilla. Nyt puikoissa oleva Uronen uskaltaa mainion alun jälkeen myös odotella kelpoa kautta.

– Parannettavaa toki on, mutta alku on antanut uskoa siihen, että voidaan pärjätä. Kaikki pelaajat ovat valmiita tekemään duunia, ja asenne on kaikilla kohdallaan. Siitä se tekeminen lähtee.

– Kaksi peliä on pidetty nolla, mikä on aika kova juttu. Ja on kiva olla valmentajana, kun hyökkäyksessä on kaksi sellaista miestä (Taavi Kuupponen, Frison Owenvbiugie), jotka tekee paikoista maalit.

Avauspelissä osui Kuupponen. Pieksämäkeläistä Savon Palloa vastaan oli Frisonin – kutsuttakoon nuorukaista tässä etunimellä, kun sukunimi on niin hankala ja pitkä, ettei sitä jaksa kirjoittaa – vuoro.

Taavi Kuupponen on toinen Huiman kärkimiehistä.

Taavi Kuupponen on toinen Huiman kärkimiehistä.

KOKO 19 VUODEN ikänsä Suomessa asunut, nigerialaisjuurinen Frison on ikäisekseen vahvanoloinen kaveri. SaPa-pelissä jyväskyläläinen osoitti kärkkäyttään, nopeuttaan ja maalivaistoaan ja iski komean hattutempun.

– Kolme maalia oli Frisonilta ihan ookoo, Uronen pisti läpäksi.

Kiitoksen osumista saa myös nelikymppinen Roman Miroshnychenko, joka teki mainion esityön kahteen ensimmäiseen maaliin.

– Tää oli niitä pelejä, mitkä pitääkin voittaa, sillä SaPa ei kuulu sarjan suosikkeihin, Uronen mietti.

FCV kuuluu. Keskiviikko onkin sitten todellinen testi Huiman iskukyvylle.

– Meidän pitää olla pelillisesti fiksumpia, että kykenemme pitämään palloa ja tekemään itsemme pelattavaksi tiukemmissakin peleissä. Niin voimme välttää huonot ratkaisut.

Uronen toivoo pallonhallintaa myös hyökkäyskolmanneksella, etteivät hyökkäykset mene pitkäksi palloksi.

– Jätkät haluaa näyttää, että ollaan vartenotettava joukkue. Anteeksi meidän ei tarvitse pyydellä. Otetaan pisteet Vaajakoskeltakin, Uronen mietti.

 

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy