Keski-Suomessa vietetään hiihtolomaa ensi viikolla. Ruuhkaa maanteillä on odotettavissa erityisesti Vaajakoskella, jossa 4-ja 9-tiet yhdistyvät. Ruuhkaa aiheuttaa myös Etelä-Suomen hiihtolomakauden päättyminen.
– Varaa matkantekoon riittävästi aikaa, ja tällä kelillä myös tuulilasin pesunestettä. Varakanisterillisen pesunestettä voi myös ottaa mukaan. Tarkasta, että tuulilasinpyyhkijät ovat hyvässä kunnossa, Sisä-Suomen poliisista muistutetaan.
Sade voi synnyttää sohjoalueita kaistojen väliin, joihin ajautuessa voi olla vaarana ajoneuvon hallinnan menetys. Jos päädyt ohittamaan, ole täysin varma, että ohittaminen on turvallista. Jos on pienikin epäilys esimerkiksi näkyvyyden riittävyydestä tai siitä, ehditkö ohittaa, älä ohita.
–Liikennepoliisiyksiköt Tampereelta ja Jyväskylästä sekä osa valvonta-ja hälytystoimintayksiköiden poliiseista valvovat meno-ja paluuliikennettä. Alueellamme on tapahtunut alkuvuoden aikana useita kuolonkolareita. Varmista sinä omalta osaltasi, että kolareita ei tule enää lisää, Sisä-Suomen poliisi vetoaa kuskeihin.
Turvallista matkaa!