Suolahden sataman liepeillä ollaan parin viikon ajan kauhisteltu hurjaa menoa Keiteleen jäällä. Poliisikin kävi jo rauhoittelemassa vauhtia.
Tammikuun kolmannella viikolla yksi Suolahden yöautoilijoista törmäsi Keitele-järven ranta-asumuksen laituriin ja viikkoa myöhemmin toinen ulosajo päätyi lähes rantasaunaan, kun ajoneuvo syöksyi rantakivien yli pihamaalle Suolahden sataman lähistöllä.
Poliisi kävi rauhoittelemassa tilannetta ensimmäisen vahingon jälkeen.
– Auto oli töksähtynyt laituriin ja kävimme paikalla, mutta niinhän se on, että kyllä jäällä saa ajella. Ilmeisesti mitään isompaa juttua ei näistä autoilijoista ole tullut, Äänekosken poliisiasemalta kerrotaan.
Sataman asukit harmittelevat, ettei meno hidastunut kuin hetkeksi poliisin vierailun jälkeen. Yhä jäällä kurvailee neljästä viiteen autoa joka ilta, välillä päivisinkin.
– Tietenkin on hienoa, että nuoret saavat kokeilla liukkaalla ajamista, mutta jonkinlainen järki pitäisi olla kädessä. Eivät nuo valot ja äänet niin kauheasti ainakaan henkilökohtaisesti minua häiritse vaan ennemmin pelottaa muiden liikenteessä olevien puolesta ja näiden ulosajojen takia, eräs lähialueen asukas kommentoi.
Harrastuneisuus kyseiseen jääurheiluun on ollut suurta, sillä kovien pakkasten ja vähäisten lumisateiden jälkeen jäällä on hyvä ajella.
– Majakkasaaren ympäri siellä yleensä kierrätään ja toisinaan selällä pidemmälläkin. Vauhtia on varmaan satasen verran, että siinä saisi olla jo melko varovainen itse kukin, satamasta kerrotaan.
Varovaisuus ja maltti on hyvä muistaa avoimelle jäälläkin.



























jäällä saa päästellä niin lujaa ku pää vaan kestää 🙂
Ja kun se pääsi halkeaa ja kotterostasi tulee rusina, vakuutus ei korvaa. Olisi ihan kiva, jos pää kestäisi myös sellaista toimintaa kuin ajattelua.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L1P5
Tieliikennerikoksia koskeva Tieliikennelain 8. luku on kokonaisuudessaan voimassa myös jäällä.
Myös jotkin ympäristönsuojelulain kohdat tulevat kysymykseen. turha metelöinti ja moottoriajoneuvolla harjoitettu häiritsevä huviajelu ovat kiellettyjä. Laiturin särkeminen ja rantaan kaahaaminen ovatkin jo sen luokan temppuja, joissa syytetään ilkivallasta, tuhotyöstä tai vaaran aiheuttamisesta.
hommattava ens talveks tehokas 4-veto ettei lopu hauskuus tuohon lumen paljouteen… antakaa meijjän pitää hauskaa sen vähän aikaa kun tuolla voi! hiihtää nyt voi tässä maassa ihan niin paljon ku intoa riittää… kiitos 😀
Hauskaa voi pitää myös aivot päässä.