ÄKS

Huima allapäin tauolle – ”Katotaan nyt”, sanoi Nurmi

19.12.2015 21:07
17-vuotias Riina Kärkkäinen oli vähistä minuuteistaan huolimatta Huiman paras kotimainen pelaaja Alkua vastaan.

Naisten Korisliiga
Huima–Alku 76–95 (20–26, 40–49, 59–70)

– Ei paljon naurata.

Siinä valmentaja Mervi Nurmen tiivistys tunnelmista joulutauon käynnistyttyä lauantaina. Forssalaisvieras oli juuri hakenut selvän voiton – ja kotijoukkue oli pelannut enemmän tai vähemmän kehnosti.

Silloin kun ei naurata, on huumori yleensä mitäänsanomattoman keskinkertaista. Huima-leirissä eivät siis leisku loisteliaat älynväläykset, mutta eivät myöskään tyhmät tölväisyt.

Tai sitten huumoria ei vain ole. Jostain se ilo pitäisi kaivaa, mutta ainakaan medialle aina arvoituksellinen Nurmi ei suostunut tai pystynyt kertomaan, mitä tehdä.

– Katotaan nyt, oli Nurmen vastaus pariinkin otteeseen.

Syksyn yhteenveto on huimalaisittain heikompi kuin pitkiin aikoihin: 12 peliä, joista vain neljä voittoa. Sarjassa seitsemäntenä oleva Huima jää tätä menoa ulos kuuden parhaan pudotuspeleistä. Toki eroa kuudentena olevaan Espoo Basket Teamiin on vain yhden voiton verran.

HUIMAN tämän kauden amerikkalaiskaksikko Montia Johnson (11/10) ja Ka-Deidre Simmons (11/2) jäivät jälleen statisteiksi. Tämä tarkoitti sitä, että Kenya Robinsonin oli jälleen otettava homma harteilleen. 25 pistettä, 8 levyä ja 3 riistoa kertovat, että vastuu ei 45-vuotiasta paina.

Kenya Robinson on Huiman paras pisteissä, levypalloissa ja syötöissä. 45-vuotiaana. Huh, huh!

Kenya Robinson on Huiman paras pisteissä, levypalloissa ja syötöissä. 45-vuotiaana. Huh, huh!

Yksi vaihtoehto on, edelleen, lähteä mukaan ”jenkkien vaihtoviikkoihin”. Eli että Johnson ja Simmons saisivat kouraansa vain menolipun joululomalleen. Tätä mahdollisuutta Nurmi ei enää kieltänyt.

Myös takamiesten peluuttaminen on Nurmelle ongelma. Joukkueessa on kuusi takakentän pelaajaa, joista tosin selkävaivainen Karoliina Rytkönen oli tällä kertaa lepovuorossa.

Alku-pelissä Huiman paras kotimainen oli seuran oma kasvatti, 17-vuotias pelintekijä Riina Kärkkäinen, jonka vähiä peliminuutteja ihmetellään laajasti. Nyt Kärkkäinen teki 12 minuutissa seitsemän pistettä.

Kärkkäisellä on taitoa, pelisilmää ja rohkeutta, jota soisi käytettävän enemmän.

– Kaikki vaan huutaa minuutteja, minuutteja. Mutta ennen kuin kevät on ohi, niin kyllä kaikki ovat saaneet pelata, Nurmi vakuuttaa.

ÄKS HALUAA auttaa Huimaa vaikeissa valinnoissa. Yksi tapa on tutkia takamiesten vaikuttavuutta peliin liigan virallisten tilastojen pohjalta.

Kun suhteuttaa pelaajien tehot peliminuutteihin, saadaan kuusi takapelaajaa seuraavaan paremmuusjärjestykseen: 1) Riina Kärkkäinen 0,411, 2) Ka-Deidre Simmons 0,358, 3) Noora Lakaniemi 0,326, 4) Karoliina Rytkönen 0,184, 5) Anni Jämsä 0,179, 6) Emmi Nurmi 0,025.

Toki tilastot ovat aina tilastoja, sillä kaikkea kentällä tapahtuvaa ei voi koskaan numeroilla ilmaista. Mutta varsin selkeistä eroista on kyse.

Yksi lääke olisi purkaa Simmonsin sopimus ja jakaa hänen peliaikansa kotimaisille takamiehille. Säästyneellä rahalla voisi hankkia Johnsonin tilalle paremman pelaajan korin alle.

ÄKSän neuvot ovat vapaasti käytettävissä!

ITSE PELISTÄ ei ole paljoa sanottavaa. Huima heitti kaukaa hävyttömän huonosti: 24 kolmosta, joista vain kolme koriin (12,5 %). Heittää Huima osaa, mitä todistaa vapaaheitotilasto: 22 heittoa, vain yksi ohi (95 %).

Forssan Alku sen sijaan nautiskeli pelaamisesta. Precious Bridges (31/7) teki piste-ennätyksensä, pelintekijä Candice Warthen (22/5/7 syöttöä, 4 riistoa) pyöritti palettia ja Minna Sten (21/6/5 torjuntaa) pussitti molemmat kolmosensa ja piti huolta, ettei oman korin alla riehuttu.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy