Huima sai sunnuntaina vieraita Turusta, kun Riento saapui Liikuntatalolle Naisten Korisliigaotteluun. Kotijoukkue esitti kauden tähän mennessä parasta peliään eikä antanut turkulaisten yllättää vaan nappasi voiton loppulukemin 93–76 (21–13, 22–23, 25–23, 25–17).
– Me aletaan pikkuhiljaa pelaamaan sellaista peliä mitä on harjoiteltu, juostaan ja ollaan aggressiivisia, Huiman päävalmentaja Mervi Nurmi kertoi tyytyväisenä.
Kotijoukkue todellakin tuli otteluun hyvällä jalalla ja aggressiivisella puolustuksella ja otti tilanteen haltuun heti alkuhetkistä lähtien. Huima karkasi jo ensimmäisellä jaksolla yli kymmenen pisteen johtoon. Riento pääsi ottelun edetessä hieman paremmin peliin mukaan, mutta ei kyennyt nousemaan rinnalle.

Kenya Robinson oli jälleen kerran kotijoukkueen parhaimmistoa.
Turkulaisten etsikkoaika osui kolmannen jakson loppuun, kun se kavensi Huiman 15 pisteen johdon viiteen pisteeseen.
– Vaihdoin meidät paikkapuolustukseen neljännen jakson alkuun, että saatiin niiltä se pitkä pelaaja korin alta kiinni ja siinä me onnistuttiin, Nurmi kertoi.
Puolustusmuodon muutos oli varmasti se ratkaiseva tekijä, millä Riennon piristynyt hyökkäyspeli saatiin tyrehdytettyä. Silti tärkein tekijä hyvään päätösjaksoon oli Sanna Jämsenin (19/4/6 syöttöä) huikea tason nosto hyökkäyspäässä. Jämsen paukutteli viimeisellä kympillä peräti 12 pistettä ja antoi lisäksi kaksi koriin johtavaa syöttöä.
– Koripallopeli kestää 40 minuuttia, ei auta vaikka hetki pelataan hyvin. Osalla pelaajista näkyi edellinen peli jaloissa mutta ei sen taakse voi mennä, pitää pystyä pelaamaan kaksi peliä peräkkäin, Turun Riennon päävalmentaja Jukka Valpola mietiskeli ottelun lopullista ratkaisua.
– Mitään ei myöskään voi ottaa kotijoukkueelta pois. Monta urheilullista yleispelaajaa, jotka ovat niin kokeneita, että pystyvät ottamaan tilanteen haltuunsa, Valpola kehui kotijoukkuetta.
Jämsenin lisäksi Huiman parhaimmistoa totuttuun tapaan olivat Lonniya Bragg (17/11) ja Kenya Robinson (19/8). Myös Emmi Nurmi (12/1) esiintyi pirteästi. Jordan Madden (15/9) pelasi parhaan ottelunsa hyökkäyspäässä, mutta puolustustyöskentely jätti edelleen toivomisen varaan.

Emmi Nurmi upotti kahdeksan pistettä ensimmäisellä kympillä.
Turkulaisten paras oli kentän korkeimman pistesaldon koonnut Danisha Corbett (20/6). Myös Sofia Pelander (16/6) onnistui hyvin Huiman vahvojen amerikkalaisten puristuksessa.