ÄKS

Huiman fyysisyys oli Hongalle liikaa

14.11.2015 20:09
Didi Simmons teki vähintäänkin kelvollisen ensiesiintymisen kotiyleisön edessä.

Naisten Korisliigan ailahtelevasti aloittanut Huima sai lauantaina vastaansa sarjan kärkijoukkueisiin lukeutuvat Tapiolan Hongan. Pelkästään kotimaisiin pelaajiin luottava Honka joutui kotimatkalle tappio niskassaan, kun ryhtiliikkeen tehnyt kotijoukkue murjoi taululle lukemat 74–52 (18–19, 24–16, 8–10, 24–7).

– Usein näille voitoille tai tappioille on monimutkaisia selityksiä, mutta tänään oli hyvin yksinkertainen syy. Huima oli juuri tuon verran fyysisempi tänään, Tapiolan Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu tunnusti rehdisti.

Kenya Robinson antoi jälleen oppitunnin nuoremmilleen fyysisyydessä.

Kenya Robinson antoi jälleen oppitunnin nuoremmilleen fyysisyydessä.

Kujansivun mukaan Huiman fyysisyys näkyi erityisesti korien läheisyydessä, missä etenkin Kenya Robinson (11/17) rellesti vahvasti. Robinsonin muhkeasta levypallosaldosta peräti 10 tuli hyökkäyspäässä. Lisäksi useat korinaluspainit päättyivät Hongan virheeseen nimenomaan kotijoukkueen fyysisyyden ja aggressiivisuuden ansiosta.

Ylivoimaisesti suurin muutos äänekoskelaisten otteluihin verrattuna oli kuitenkin tapahtunut puolustuksessa.

– Me emme pelanneet edellisessä pelissä kovin hyvää puolustusta, joten teimme koko viikon harjoituksissa töitä sen eteen ja tänään se toimi hyvin, ensiesiintymisensä kotisalissaan tehnyt Ka-Deidre ”Didi” Simmons (13/3) kertoi.

Vaikka tulosta ei tällä kertaa toivotulla tavalla tullutkaan, oli Camilla Grönberg jälleen ilahduttavan aktiivinen pyrkiessään koria kohti.

Vaikka tulosta ei tällä kertaa toivotulla tavalla tullutkaan, oli Camilla Grönberg jälleen ilahduttavan aktiivinen pyrkiessään koria kohti.

Simmons myönsi, että oli hieman hermostunut ennen ensimmäistä kotipeliä, mutta joukkuetoverit tsemppasivat hyvin ja edellisviikonlopun vieraspelissä tutuksi tullut pelitapa helpotti tilannetta.

Myös Huiman päävalmentaja Mervi Nurmi oli tyytyväinen jenkkipelintekijänsä esitykseen, kuten myös koko joukkueensa peliin.

– Simmons on ottanut juuri sen roolin, että hän jakaa palloa ja hyvin pallo kyllä liikkuikin tänään. Kaikki tekivät juuri niin kuin oltiin sovittu, olen todella tyytyväinen puolustukseen ja hyökkäyspelikin oli sitä kautta iloista, Nurmi myhäili.

Vaikka Huima löi taululle lopulta suhteellisen rumat lukemat, oli espoolaisilla ottelussa hetkensä. Vielä päätösjaksolle lähtiessä Honka ainoastaan viiden pisteen tuntumassa.

– Ihan hyvin pysyttiin mukana johonkin asti, mutta ei pystytty riittävän hyvin toteuttamaan omaa pelisuunnitelmaa ja lopulta hieman turhauduttiin siihen, Hongan kokenut Heta Korpivaara (17/11) avasi tappion syitä. Lisäksi yksi Huiman voiton tärkeimmistä avaintekijöistä oli aina vaarallisen Dionne Poundsin (20/4) pimentäminen ratkaisuhetkillä.

Noora Lakaniemi upotti kaksi tärkeää kolmosta, kun ottelua ratkaistiin.

Noora Lakaniemi upotti kaksi tärkeää kolmosta, kun ottelua ratkaistiin.

Kaiken kaikkiaan Huiman esitys oli erittäin tasapainoinen. Yhdeksästä kentällä käyneestä pelaajasta kahdeksan pääsi pisteille. Heistä eniten korisukkaa heiluttivat Anni Jämsä (13/1) ja Montia Johnson (13/11).

Hienosti menneessä ottelussa tai oikeastaan sen sivussa nähtiin kuitenkin myös yksi todella huolestuttava tapaus. Ottelun ratkettua kolme minuuttia ennen loppua Nurmi kävi sanomassa koko pelin penkillä istuneille Inka Åkelundille, Henna-Riikka Paajaselle ja Riina Kärkkäiselle, että nyt saa halukkaat mennä kentälle. Koko kolmikko kuitenkin kieltäytyi kunniasta. Etenkin Kärkkäisen turhautuminen penkillä istumiseen oli helppo aistia ja myöskin ymmärtää.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy