ÄKS

Huiman hiihtojaosto rakensi Koiviston rallikansalle sillan

21.06.2016 09:41
Huiman hiihtojaoston talkoolaiset rakensivat rallikansalle turvallisen kävelysillan. 

 

Kävelysilta ylittää Yläjoen Rallin maalialueella ja mahdollistaa katselualueille menon turvallista reittiä pitkin, kun varsinaiselle tieosuudelle ei tarvitse mennä. Kulku sujuu suoraan katselualueelle peltoja pitkin ja Yläjoen ylitys suoritetaan siltaa pitkin.

– Silta oli valmis maanantaina 20. kesäkuuta ja siinä olisi kannella pitänyt vaikka tanssit!  Silta todennäköisesti puretaan rallien jälkeen ja mikäli ralli jatkuu myös tulevaisuudessa se rakennetaan uudelleen, Matti Hämäläinen kertoo.

Homma lähti käyntiin, kun Äänekosken kaupunki otti yhteyttä Hämäläiseen, joka toimii sekä Huiman, että Koiviston kyläyhdistyksen puheenjohtajana.

– Kaupunki tiedusteli olisiko kyläyhdistyksellä tai Huimalla halukkuutta tehdä Rallien aikaa tarvittava kävelysilta Koiviston kylällä olevan Yläjoen yli. Kyläyhdistyksellä oli muuta touhua ihan kylliksi ja päädyin ottamaan työn vastaan Huiman puolesta. Huiman hiihtojaoston talkoovastaavan Tarvaisen Veikon kanssa käytiin työmaata katsomassa ja suunnitelmaa tekemässä sekä laitettiin tarjous ja suunnitelma kaupungille. Kaupunki näytti vihreää valoa ja hommiin ryhdyttiin, Hämäläinen kertoo.

Talkooporukka eli Taisto Viik, Eero Hakonen, Kalevi Rautiainen, Esko Paananen ja nokkamiehenä Veikko Tarvainen.

Talkooporukka eli Eero Hakonen, Taisto Viik, Kalevi Rautiainen, Esko Paananen. Nokkamiehenä toimi Veikko Tarvainen.

Koiviston Yläjoen Ralli silta 2016 083 Koiviston Ylijoensilta Rallia varten 2016 009

Hiihtojaoston porukka keräsi tavarat ja rakenteli muun muassa kaidetolpat ”varikolla” valmiiksi ja paikanpäällä asennus aloitettiin viikolla 24. Talkooporukka koostuu pääosin ”vanhan liiton” miehistä, jotka ovat talkootoimintaa kasvaneet ja se kuuluu tärkeänä osana heidän seuratoimintatyöhön.

– Äärettömän arvokasta ja yhteiskunnallisesti merkittävää kolmannen sektorin toimintaa ja siitä olen Huiman puheenjohtajana tosi ylpeä, Hämäläinen sanoo.

Talkoolaisten ja muiden ahkerien taustajoukkojen merkitys unohtuu helposti, vaikka ei saisi.

– Aina urheiluseuroista puhuttaessa nostetaan esiin kilpailutulokset ja niiden tekijät, mutta harvemmin taustavoimat jotka usein mahdollistavat seuratoiminnan, unohtamatta tietenkään yhteistyökumppaneita. Haluankin nostaa tässä yhteydessä esiin Huiman ja erityisesti hiihtojaoston esimerkillisen talkooporukan, joka mahdollistaa talkoillaan muiden harrastamismahdollisuudet. Ilman tämänkaltaista toimintaa harrastamisen hinnat karkaavat ja monet eivät pysty enää eri lajeja harrastamaan, Hämäläinen sanoo.

Koiviston Ylijoensilta Rallia varten 2016 001 Koiviston Yläjoen Ralli silta 2016 090

Vastaa

  1. Päällikkö sanoo:

    Ja CE lappuun nimi alle ennen käyttöönottoa.

  2. Pasi Arola sanoo:

    Kävin tänään klo 9 – 10 välillä katsomassa valmista siltaa. Millä tavalla tässä on huomioitu liikuntarajoitteiset ihmiset pyörätuoleineen? Eikö valmiissa sillassa ole myös tällaiset asiat huomioitu? Valmis silta on vasta kun asian tila on korjattu. Ystävällisin terveisin: Pasi Arola

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy