ÄKS

Huiman iloinen heittopeli toi selvän voiton Turun Riennosta

22.02.2014 21:07
Ulriikka Latvalalla ei ollut tällä kertaa tukka silmillä, sillä Latvala osui kaaren takaa viidesti. (arkistokuva)

Huiman naiset jatkoivat lauantaina Naisten Korisliigapisteiden metsästystä, kun Turun Riento saapui vieraillulle Liikuntataloon. La’Keisha Suttonin pelikiellon takia kotimaisin voimin pelanneet turkulaiset eivät pystyneet taistelemaan voitosta, vaan vahva kotijoukkue kuittasi pisteet selkein numeroin 86–56 (21–9, 27–17, 17–19, 21–11).

– Se on hyvä, että on välillä tällaisia helpompia otteluja. Kaikki 12 pelaajaa pääsivät käymään kentällä, se on hyvä juttu, Huiman päävalmentaja Mervi Nurmi kertoi.

Ottelu oli todellakin Huimalle helppo. Riento yritti ottelun alussa paikkapuolustuksella estää ajot ja tukkia korinalustansa, mutta loistavasti kolmosia pommittanut Huima pakotti TuRi:n päävalmentajan Juha Valpolan komentamaan joukkueensa miesvartiointiin.

Turkulaisten sisäpuolustus toimi miesvartioinnissa yllättävänkin hyvin, mutta Huiman heittopeliin ja ajoihin ei Riennolta lääkettä löytynyt. Etenkin viisi kolmosta upottanut Ulriikka Latvala (20/4) oli vierasjoukkueelle vaikea pysäytettävä. Latvala paukutti puoliaikaan mennessä peräti 17 pistettä.

– Huima heitti tänään todella hyvin, varsinkin Latvala. Tiedettiin kyllä etukäteen Latvalan taidot, mutta ei kuitenkaan pystytty kommunikoimaan niissä tilanteissa niin hyvin, että olisi saatu heitot pois, Valpola harmitteli.

Äänekoskelaiset olivat vierailijoitansa edellä ottelun jokaisella osa-alueella. Etenkin levypallopeli pitkää Rientoa vastaan oli vakuuttavaa. Huima repi ottelussa 50 levypalloa joista peräti 20 hyökkäyspäässä, kun turkulaiset saivat käsiinsä vain 31 levypalloa.

Edellisissä otteluissa turhan itsekkäästi pelannut Brandi Davis (21/9) malttoi tällä kertaa laittaa palloa liikkeelle, minkä ansiosta Huima pääsi huomattavasti aiempaa parempiin heittopaikkoihin. Riina Kärkkäinen väläytti jälleen osaamistaan tekemällä 11 minuutissa yhdeksän pistettä ja riistämällä neljä kertaa. Lonniya Bragg (7/16) ei tällä kertaa juhlinut koreilla, mutta levypallopeli oli vakuuttavaa.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy