ÄKS

Huiman parisprinttipari Kuorelahti-Poikonen jää pois lähtöviivalta

28.03.2019 16:30
Verneri Poikosen ja Topi Kuorelahden kotikisat eivät alkaneet parhaimmissa merkeissä, kun parisprintti jää väliin.
Ilmassa alkaa olla jo suuren urheilujuhlan tuntua, ja yksi suuri harmitus. 

 

Äänekosken liikuntapuisto on täyttynyt hiihtäjistä, huoltojoukoista ja kymmenistä talkoolaisista. Näkyypä paikalla olevan jo median edustajia, kun YLE pistää kuvauskalustoaan kuntoon suoria tv-lähetyksiä varten.

Varsinaiset kisat starttaavat vasta huomenna perjantaina, kun klo 10 alkaa parisprintin karsinta, finaali hiihdetään klo 13. ÄKSän saamien tietojen mukaan Huiman kaksikko Topi Kuorelahti ja Verneri Poikonen eivät pääse starttiin Vernerin sairastumisen vuoksi. 

– Verneri on kuumeessa. Pettymys on tietenkin melkoinen, kun tekisi mieli hiihtää kotiyleisön edessä joka ikinen startti, Topi Kuorelahti vahvistaa.

Topi osallistuu lauantain ja sunnuntain matkoille.

Kalustoa kasataan maaliviivalle.

Opasteet opastavat oikeisiin paikkoihin.

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy