ÄKS

Itsenäisyyspäivän juhla tällä kertaa Konginkankaalla

05.12.2012 13:37


Äänekosken kaupunki juhlistaa tänäkin vuonna itsenäisyyspäivää perinteisellä juhlalla, joka tällä kertaa sijoittuu Konginkankaalle. Muutaman viime vuoden ajan juhlaa on vietetty vuorotellen eri paikoissa, viime vuonna Sumiaisissa. Ensi vuonna on taas toisen taajaman vuoro.

– Juhlan kulku menee niin, että aamulla kahdeksalta käydään sytyttämässä kynttilät sankarihaudoille ja kymmeneltä on jumalanpalvelus kirkossa. Sitten on kunnianosoitus sankarihaudoilla ja lopuksi mennään varsinaiseen juhlaan Konginkangas-saliin koululle, kertoo kulttuurijohtaja Matti Virtanen.

– Seppeleet lasketaan sankarihaudoille myös muissa taajamissa.

Jyväskylässä kotiseutuneuvos Kauko Sorjonen on ollut pettynyt kaupungin toimintaan sen mahdollisesti luopuessa veteraanien hautaseppeleiden maksamisesta. Jyväskylän kaupunki on perinteisesti itsenäisyyspäivän aikaan kustantanut noin 50 euron hintaiset hautaseppeleet vuoden aikana kuolleille sotaveteraaneille.

Virtanen ei ole varma, onko Äänekoskella ostettu erikseen sotaveteraaneille seppeleitä.

– Jos on, niin ainakaan sen lopettamisesta ei ole keskusteltu. Meillä kaupunki kustantaa jokaiseen taajamaan yhden seppeleen ja lisäksi Äänekoskella lasketaan seppeleet sekä punaisten että valkoisten muistomerkeille.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy