Vuosi 2012 alkaa kääntyä loppusuoralle ja elämme lähes pimeintä aikaa vuodesta. Siksi onkin hienoa, että jouluvalot täällä Äänekoskella ovat syttyneet ja valmistaudumme Jouluun.
Jouluun liittyviin perinteisiin valmistautuminen on meille kaikille meille tuttua. Lapsille joulun alusaika on jännittävää aikaa. Tontut tarkkaillevat ja tutkailevat joulun alla kuinka kilttejä ollaan. Joulupukille kirjoitetaan lahjatoiveita ja samanaikaisesti aikuiset valmistautuvat Jouluun omine askareineen ja kiireineen. Joulunalusaikaan liittyy odotus ja salaperäisyys
Kiireen ja hulinan keskellä on kuitenkin syytä muistaa Joulun perimmäinen tarkoitus. Tärkeintä ei ole saaminen vaan antamisen ilo.
On hyvä muistaa että antaessaan saa, ei välttämättä tavaroita, hyvän mielen. Toinen toistemme auttaminen, ystävälliset sanat ja mikä tärkeintä toinen toistemme huomioiminen ovat usein parhaita lahjoja ? lahjoja jotka muistetaan
Äänekoskelle on tärkeää kaupan sektorin palveluvarustus ja kilpailukyky. Hyvä palveluvarustus on pienen kaupungin vahvuus. Tästä syystä on tärkeää , että Äänekoski säilyy pohjoisen Keski-Suomen johtavana kaupallisena keskuksena palveluvarustuksineen ja valikoimineen.
Tässä on haastetta meille Äänekoskella. Edesautamme asiaa kun hyödynnämme oman kunnan alueen palveluja ja valikoimia niin joululahjahankinnoissamme kuin muutoinkin. Yrittäjille on syytä antaa tietoa siitä minkä tyyppisiä palveluja ja tuotteita tarvitsemme edesauttamaan heidän valintojaan.
Ilolla voinkin todeta, että meillä Äänekoskella on tarjolla runsaasti laadukkaita palveluja, ystävälliset ja asiantuntevat myyjät ja kauppiaat. Tärkeää on myös, että meillä on yrittäjiä, jotka haluavat kehittää Äänekoskea eteenpäin. Täältä löytää kyllä mitä tarvitsee. Ei tarvitse lähteä merta edemmäs kalaan kuten sanonta sanoo. Äänekoskelta kyllä löytyy!
Keskustan alueen liikkeet muodostavat Äänekoskella eheän kokonaisuuden, jossa on helppo liikkua. Asiointi keskustassa on lyhyistä välimatkoista ja hyvistä paikoitusmahdollisuuksista johtuen todella vaivatonta. Miksi siis lähteä isojen kaupunkien ruuhkiin. Vedetään ennemmin kotiinpäin ja ostetaan kotikunnan alueelta.
Jouluisin terveisin
Leila Lindell
kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
Äänekoski