ÄKS

JyWe murskasi vastustajansa – Huimalla tehtävä mahdoton

21.03.2016 09:17 (muokattu 21.03.2016 09:21)
Jani Tuoriniemi oli Huiman paras pistemies JyWe-ottelussa. Arkistokuva.

Jyväskylän Weikot jatkaa matkaansa kohti B-divarin ratkaisevia karsintoja. Keskisen kakkosdivarilohkon ykkönen oli Joensuussa järjestetyssä esikarsintaturnauksessa omaa luokkaansa, sillä sekä Huima että isäntäjoukkue Kataja II kaatuivat murskalukemin.

Huimalle miinusta tuli 48 pistettä, Katajalle peräti 69. Kataja otti silti karsinnan kakkossijan, sillä Huima hävisi sunnuntain ainoassa tasaisessa pelissä isännille 74–62.

– Kataja oli ihan voitettavissa. He prässäsivät kovaa koko kentällä, emmekä olleet ihan valmiita paineeseen, Huiman pelaaja-valmentaja Pena Ranta kertoo turnauksen avauspelistä.

– Muutama piste oltiin tappiolla ihan viimeisille minuuteille, mutta Kataja kaunisteli lopussa numeroita, kun jouduimme rikkomaan.

Runsas tunti myöhemmin Huima saikin jo vastaansa tuorejalkaisen JyWen. Tarina pelin ratkaisusta jää lyhyeksi.

– JyWe meni heti menojaan. Ei ollut enää virtaa tarpeeksi, eikä olisi tainnut riittää sekään.

Tappioista huolimatta turnaus ei ollut Huimalle valtava pettymys, olihan saavutus nuoren joukkueen paras nyt kolmevuotiseksi venyneellä taipaleella kakkosdivarissa. Pitkäjänteistä työtä Rannan johdolla tehnyt joukkue on parantanut suorituksiaan joka vuosi, ja nousu valtakunnalliseen divariin on tavoitteena ensi keväänä.

Joensuun Kataja II – Huima  74–62
Ranta 22/5, Häkkinen 8/2, Tuoriniemi 6/4, Kajander 4/14, Karvonen 6/6, Brandt 2/0, Jämsen O. 11/0, Soppi 3/0.

Huima – JyWe 61–109
Makkonen 2, Koivunen 8, Ranta 11, Häkkinen 4, Tuoriniemi 12, Karvonen 6, Brandt 2, Jämsen O. 11, Soppi 5.

JyWe–Kataja 130–61

Turnauksen voittanut JyWe jatkaa karsinnan toiseen vaiheeseen.

Vastaa

  1. LB&HH!!! sanoo:

    Selityksiä!!! Huima pysyy ja on siellä missä kuuluu. Thats it.. Voi niitä aikoja 96-98!!

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy