Törkeään rattijuopumukseen ja törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen syyllistynyt 44-vuotias äänekoskelaismies on saanut ehdottoman vankeusrangaistuksen. Mies oli tuomiolla Äänekosken käräjillä torstaina.
Rikos tapahtui jouluaatonaattona. Mies ajoi 1,94 promillen humalassa Äänekoskelta Liimattalaan. Matkaa kertyi siis noin 20 kilometriä.
Miehen kuljettama henkilöauto seilasi tiellä useita kertoja vastaantulevien kaistalla ja oli vaarassa törmätä teräksisiin kaiteisiin. Tapahtuma-aikaan satoi räntää ja tienosa oli valaisematon.
Mies myönsi seilaamisen, mutta kielsi vaarantaneensa liikenneturvallisuutta törkeällä tavalla. Oikeus oli kuitenkin toista mieltä.
Tuomioksi tuli 70 päivän ehdoton vankeus. Lisäksi mies määrättiin ajokieltoon, joka päättyy elokuun lopussa.