Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut kaksi nuorta miestä ehdottomaan vankeuteen muun muassa törkeän liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Toisen tuomitun vaarallisin teko oli ajaa nelostietä Honkolan risteyksen läpi noin 200 kilometrin tuntivauhtia.
Rikokset tapahtuivat lokakuun alkupuolella Äänekoskella ja Saarijärvellä. 20-vuotiaat mikkeliläismiehet olivat liikenteessä kimpassa. Alla kaksikolla oli vuosimallin 2001 Volvo S80.
Toinen miehistä kaahasi nelostiellä 8. lokakuuta Hietaman risteykseen välittämättä 80 ja 60 kilometrin nopeusrajoituksista. Poliisin arvion mukaan Volvolla oli vauhtia noin 200 kilometriä tunnissa.
SEURAAVANA PÄIVÄNÄ miehet tankkasivat Hirvaskankaan ABC:llä Volvoonsa polttoainetta liki 90 euron arvosta ja poistuivat paikalta maksamatta kohti Saarijärveä. Kuskina oli nyt toinen miehistä – jolla ei ollut ajo-oikeutta.
Saarijärvellä toinenkin kuski vaaransi liikennettä poliisin takaa-ajamana. Mies ei totellut pysäyttämiskäskyjä vaan kaahasi 13-tietä eteenpäin kohti Kokkolaa.
Nopeudet olivat eri vaiheissa hurjia. Pahimmillaan Volvo kulki 80-alueella 150 kilometrin tuntivauhtia ja 60-alueella 125 kilometrin tuntivauhtia. Takaa-ajo päättyi hiekkatielle Karstulan puolelle.
Rötöstely ei päättynyt tähän. Kaksikko syyllistyi vielä 11. ja 12. lokakuuta Jyväskylässä varkauksiin ja huumauaineiden käyttörikoksiin. Miesten hallusta löytyi subutexia ja amfetamiinia.
MIEHILLÄ OLI aiempaakin rikosmenneisyyttä, minkä vuoksi kihlakunnansyyttäjä vaati heille kuuden ja kahdeksan kuukauden ehdottomia vankeusrangaistuksia. Koska Etelä-Savon käräjäoikeus ehti jo helmikuussa tuomita miehet ehdottomiin tuomioihin, Keski-Suomen käräjäoikeus tyytyi lisäämään kaksikon tuomioiden mittaa.
Honkolassa kaahannut sai Äänekosken ja Jyväskylän touhuiluistaan 20 päivää ekstraa. Saarijärvellä poliisia paenneelle teot tiesivät kolmen kuukauden lisärangaistusta.
Olisko pikkuhiljaa aika alkaa asentaa myös henkilöautoihin nopeudenrajoitin kuten raskaanliikenteen autoissa jo on ja samalla alkaa rajoittaa uusien autojen tehoja.