ÄKSän toimitukseen tuli sähköpostia: suuri kaktus oli ilmestynyt Äänekosken Seon automaattibensa-asemalle Kotakennääntielle, Nesteen viereen tiistaina.
– Sitten sen oli joku vienyt pois. Aseman roskakoria ei ole tarkoitettu kukille eikä kotitalousjätteille, paikalla on tallentava videovalvonta. Silti sinne tulee jatkuvasti kotitalousjätettä, vinkkaaja huomauttaa harmistuneena.
Kotitalousjätteet eivät siis kuulu muiden tonteille eivätkä rakennusjätteet, sähkö- ja elektroniikkaromut, renkaat tai vaaralliset jätteet (esimerkiksi lääkkeet, paristot, kemikaalit, lannoitteet, loiste ja energiansäästölamput) kuulu kotitalousjätteisiin vaan niille varta vasten tarkoitettuihin keräysasemiin tai -pisteisiin. Näin tiivistettynä.