ÄKS

Käräjille joutuneen erikoinen Äänekoskella: kännissä rattiin tuomiota odotellessa

04.05.2015 14:46

Kunnioitus oikeutta kohtaan ja oman teon katuminen eivät ole kaikille itsestään selviä tapoja toimia. 45-vuotias äänekoskelaismies näytti kyseenalaista esimerkkiä ja ajoi kännissä autolla – vaikka oli samaan aikaan syytettynä käräjillä törkeästä rattijuopumuksesta.

Erikoinen rikos tapahtui joulun alla, tiistaina 16. joulukuuta. Äänekoskella kokoontunut Keski-Suomen käräjäoikeus oli käsitellyt miehen tekosia ja vetäytynyt pohtimaan tuomiota, kun humalassa oikeussalissa ollut mies poistui paikalta ja siirsi autoa lyhyen matkaa Työskintiellä ja Torikadulla. Kyydissä oli yksi matkustaja.

Ulkopuolinen henkilö näki epäilyttävän autonsiirron ja ilmoitti asiasta poliisille. Kuski ehti sillä välin palata oikeussaliin kuulemaan oikeuden ratkaisua.

Ehdonalaisessa ollut pitkän rikosrekisterin omaava mies sai teoistaan viiden kuukauden ehdottoman tuomion. Syntilistalla oli törkeän rattijuopumuksen lisäksi mm. törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kätkemisrikos.

Ja lisää oli tulossa, sillä poliisi odotti tuomittua oikeussalin ulkopuolella. Miehen promillemääräksi autoa siirrettäessä todettiin verikokeen perusteella 1,67. Törkeän rattiksen raja (1,2 ‰) rikkoutui siis reippaasti.

Tämäkin suoritus joutui oikeuden puntaroitavaksi. Mies sai vapun alla entisiin vankeustuomioihinsa ekstraa 20 päivän verran törkeästä rattijuopumuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Ajokielto kestää nyt joulukuuhun 2017 saakka.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy