Voittajaolo!
– Näin tuumaa Ääneseudun Kehitys Oy:n toimitusjohtajaksi valittu Sari Åkerlund, ja nauraa hersyvää ja tarttuvaa naurua päälle.
Sekä toimitusjohtajan paikka ja valituksi tuleminen ovat asioita, jotka yllättivät Åkerlundin.
Urheilukysymys heti kärkeen: miltä nyt tuntuu?
– Hmm, täytyy sanoa, samoin, kuin eilen kotiväelle, että mulla on voittajaolo. Haastattelu meni melestäni tuubiin, vaikka toki sen jälkeen piti ruoskia itseään, että miksen sanonut näin tai noin, mikä meni hyvin ja mikä huonosti. Ilmeisesti mä kuitenkin osasin tuoda itseni hyvin esille, koska tulin valituksi.
Åkerlund tiesi haastattelijansa.
– Olin perehtynyt taustoihin, ja tiesin ketä pöydän toisella puolella istuu. Muista hakijoista minulla ei ollut tietoa, paria arvailin, ja toinen arvaus meni pieleen.
Paikka kiinnosti, sillä hakijoita oli 30. Kun paikka tuli auki, Åkerlundkin kiinnostui oitis.
– Paikka tuli auki yllätyksenä, ja päätin heti hakea sitä. Työ on taatusti haastavaa ja mielenkiintoista, se on oikea näköalapaikka yritysmaailmaan. Otan pestin vastaan innokkaana, hihat on kääritty kainaloihin saakka, sillä tekemistä riittää. Ensin on haettava suuntaviivoja tekemiselle. Aion tuoda mukaan persoonani lisäksi uusia näkökulmia.
Åkerlund vakuuttaa, että hänen tekemisensä näkyy.
– Ja se on sitten mun näköistä, kun ryhdyn tekemään. Asioilla on tietyt raamit, enkä ole missään nimessä sotkemassa pakkaa.
Oma yritys Poquen Oy menee mitä ilmeisimmin pöytälaatikkoon.
– En ole vielä ennättänyt ajattelemaan loogisesti kaikkea, mutta eiköhän asioille löydy hyvät ratkaisut.
Åkerlund hyppää puikkoihin huhtikuun alusta. Nyt on aika saada perehdytys työhön konkarilta, eli Jouko Varikselta.
– Tervetuloa töihin, sanoo Varis ja onnittelee Åkerlundia valinnan johdosta.
Tausta:
Äänekoskella, tarkasti ottaen Kovalassa syntynyt, 43-vuotias yrittäjä/toimitusjohtaja/konsultti Sari Åkerlund on toiminut noin 15 vuotta metsäteollisuuden palveluksessa erilaisissa asiantuntija, esimies ja päällikkötason tehtävissä. Tehtävät ovat sisältäneet laatu- ja ympäristöasioista vastaamista, prosessien ja tuotteiden kehittämistä tuotannollisesti ja laadullisesti, henkilöstön kehittämistä ja resurssointia, osaston budjetin laadintaa ja seurantaa sekä myöskin projektien vetämistä niin tuotannossa kuin laboratoriossakin. Koulutustaustaan kuuluu filosofian maisterin opinnot ja prosessi-insinöörin opinnot sekä johtamistaidon erikoisammattitutkinto sekä useat kurssit, jotka myös tukevat asinatuntijuutta yrityksessä.
– avoliitossa
– kaksi lasta
– harrastaa: koripalloa (pikemminkin sen tiukkaa seuraamista. Toimii Huiman C-tyttöjen joukkueen huoltajana)
– Äänekosken Yrittäjien hallituksen jäsen
Åkerlund on toiminut myös ÄKSän vakituisena kolumnistina. Toimitus onnittelee Saria het!
http://äänekoski.fi/yrittjlle/neseudunkehitysoy/