
Autoilijoiden palvelutaso paranee kaupungissamme. O.K. Auton ja Delta Motors Groupin maanantaina voimaan astunut sopimus takaa sen, että myös Kia-kuskit saavat jatkossa merkkihuoltoa Äänekoskella.
Viime vuonna jo 4,7 prosentin markkinaosuuden Suomen henkilöautomarkkinoilla kahmaisseella eteläkorealaisella Kialla oli oman huollon tarvetta pohjoisessa Keski-Suomessa. Vastaus löytyi Rahastajantieltä.
O. K. Auton ”Kia-tiimi” muodostuu tutuista Toyota-osaajista. Kuvassa vasemmalta: huoltoneuvoja Tero Mäki, automekaanikko Risto Liimatainen ja varaosamyyjä Heidi Autio. Oppia oli maanantaina triolle jakamassa Delta Motor Groupin Kia-kouluttaja Mikko Laitinen (kuvassa oikealla).
– Kialla on jo merkittävä markkinaosuus ja saimme aikaan hyvän, järkevän sopimuksen. Kiassa ei oltu allergisia Toyotalle, O. K. Auton myyntipäällikkö Marko Hakkarainen myhäilee.
– Tulemme hoitamaan myös Kia-asiakkaita hyvin. Sitä kautta saamme uusia asiakkaita myös O. K. Autolle. On mahdollista, että jatkossa palkkaamme uuden asentajankin. Katsotaan ensin, millä tasolla kysyntä liikkuu.
Kia-jälleenmyyjäksi O. K. Auto ei ainakaan tällä tietoa ole ryhtymässä. Lähin Kia-kauppias on Delta Auto Jyväskylässä.
– Merkkihuolto Äänekoskella edistää varmasti myös Kiojen kauppaa, Delta Motor Groupin Laitinen uskoo.


























