ÄKS

Kipinä kohtaa Huiman finaalissa

14.04.2021 22:07 (muokattu 15.04.2021 13:51)

Kipinän ja Forssan Koripoikien kolmannessa kohtaamisessa Forssassa Kipinä jatkoi siitä mihin edellisessä ottelussa jäi.

 

Junior Robinson hääri kapellimestarina avausjaksolla tehokkaasti (35/7/16 syöttöä) ja sai joukkueen syttymään ja kirivaihetta riitti puoliajalle asti. Antonio Bivins (33/10) oli myös kovalla pelipäällä ja parhaiten taustatukea penkiltä antoi Lauri Jäntti (15/2).

Hyvän etumatkan turvin neljännellä jaksolla oli vara peluuttaa vaihtomiehiä, kaikki Kipinän pelaajat kävivätkin kentällä. 

Kipinä sai puristettua Forssan tehomiehen Jerrell Martin pelihalut pois, hän jäi tällä kertaa 9 pisteeseen. Forssa ei ollut ilmeisesti toipunut edellisen pelin tappiosta Äänekoskella.

– Hieno peli, pakitettiin hyvin, saatiin Martinia pois ja vastustajaa vaikeisiin ratkaisuihin, joista kyllä tekivät hyvin koreja. Hyökkäyksessä upposi tänään hyvin. 4. jakso oli sitten kosmetiikkaa kommentoi Joni Hautsalo tyytyväisenä.

– Joukkueelta kausi ollut jo tähän mennessä todella onnistunut. Se, että harjoitellaan vain 1-2 kertaa kunnolla keskimäärin viikossa, johtuen siitä, että mennään perheiden, töiden ja opiskelujen ehdolla, tekee tästä vielä hienomman saavutuksen (finaalipaikka). Valtaosa muista joukkueista treenaa kerran päivässä vähintään. Tämä tietenkin näkyy pelin tasaisuudessa. Ja lisäksi joukkueella on ollut paljon loukkaantumisia kauden mittaan ja parhaillaankin päällä itse mukaan lukien. Ei voi muuta kuin hattua nostaa päästä joukkueelle, taustoille ja faneille sekä tietenkin sponsoreille, että olette mahdollistaneet pelaamisen tällä tasolla kommentoi Sami Mäntymaa joukkueen tuntoja.

Forssan Koripojat – Kipinä Basket  92–103 (19-32, 17-21, 26-31, 30-19)

Kipinä: Ville Pyykkönen 0/1, Timi Rasi 0/0, Junior Robinson 35/7/16 syöttöä, Jarmo Uecker 4/1, Juuso Haapasaari 3/4, Tatu Koivunen 0/2, Antonio Bivins 33/10, Juuso Mäntymaa 3/2, Teemu Häkkinen 0/0, Lauri Jäntti 15/2, Sami Mäntymaa 10/3.

FoKoPon tehomiehiksi nousivat Oliver Kandén (27/6), Sauli Näppinen (13/7) ja Edgard Mombilo (12/5). 

Kipinä Basket selvitti tiensä finaaliin, kannattajien hiljainen toive on kuultu. Kevään finaalit on kauden huipennus Äänekoskella. 17.4. lauantaina 1. loppuottelu Huima vs Kipinä Basket Pankkari Areenalla klo 17. 

Vastaa

  1. Puolustus sanoo:

    Helppo voitto toiselle finaaleissa kun puolustaa viidellä miehellä kahta ulkomaalaista niin ne ei tee suurinta osaa koreista.. Paikalliset ei tee maaleja.

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy