Kartano Kievarille saapunut Kivi, Vesterinen ja sakset-kiertue voitti yleisön puolelleen itseironialla ja tiukalla huumorilla.
Suolahtelaislähtöinen Tomi Haustola toimi illan isäntänä ja lämmitti yleisön itseironiaa tihkuvalla setillään. Haustola tarttui myös nopeasti äänekoskelaisia koskettavaan vesikriisiin, josta riitti naurettavaa pitkin iltaa. Haustola keskusteli myös yleisön jäsenten kanssa piikittelemällä heitä sydämellisesti.
Oululainen Iikka Kivi tempaisi yleisön mukaansa henkilökohtaisilla ja nerokkaillakin huomioilla. Kiven käsittelyssä olivat niin rasistit, lestadiolaiset, keski-ikä, karaokea laulavat ihmiset ja yleisesti suomalaiset. Kiven komediassa yhdistyy huomiointi, henkilökohtaiset kokemukset ja jopa tiede. Vaikka huumori tippuu ajoittain ”loukkaavaksi” ja jopa mustaksi, Kivestä on hankala olla pitämättä. Oman elämänsä tarkkailijana Kivi on timanttia.
Illan viimeinen tähtitartisti oli saarijärveläislähtöinen Teemu Vesterinen. Miehen setti alkoi hitaasti, mutta sai loppua kohti yleisön ulvomaan naurusta. Omasta tunne-elämästään vitsiä tekevä, Saarijärven jääkiekkojoukkueen kovin Hartsportin juoja käsitteli lavalla henkilökohtaisia asioita, jotka monille voisivat olla ylitsepääsemättönä vaikeita puheenaiheita. Omien sanojensa mukaan Vesterinen on mies, jonka sydämessä asuvat Harju&Pöntinen, jotka juovat Pommacia ja katsovat piirrettyjä. Hervottoman itseterapoinnin päätteeksi Vesterinen kertoi sujuvan tarinan pierun käyttätymismalleista, joka sai yleisön kiemurtelemaan naurusta. Tunnelukot tai pieruvitsit eivät ikinä ole olleet näin hauskoja.
Illan lopputulos: naurusta kipeät kyljet ja posket sekä korostunut kyky nauraa itselleen.

Keikan jälkeen koomikot pääsivät yhteiskuvaan Otto-nimisen nuorukaisen kanssa, joka tuli kiittämään miehiä. Katsottuaan muun muassa Haustolan ja Kiven käsikirjoittamaa Noin viikon uutiset-ohjelmaa Otto on saanut koulun parhaan arvosanan yhteiskuntaopin kokeestaan.





























