ÄKS

Koivisto haastaa erikoiskokeen järjestäjät – sopivia katselupaikkoja suunnitellaan tarkasti

22.03.2016 15:43 (muokattu 22.03.2016 15:48)
Ralliyleisö haluaa nähdä autot läheltä, mutta liian liki ei saa mennä. Järjestäjät laskevat muun muassa turvavälit erittäin tarkasti. Kuva: Mika Mäki, AKK Sports Oy

MM-rallien järjestäminen on tarkasti tehtävää puuhaa. Äänekosken Urheiluautoilijoiden Tapani Huuskonen tietää sen, sillä yhdistys on vastannut useiden lähialueen, muun muassa Uuraisten Mökkiperän ja Laukaan Ruuhimäen, erikoiskokeista.

– Suunnittelemme yhdessä turvallisuudesta vastaavien henkilöiden kanssa, kuinka esimerkiksi katselualueet on fiksuinta rakentaa. Paikka on valmis yleensä viikkoa ennen varsinaista ajoa, sillä turvatarkastukset ja muutokset on ehdittävä tehdä rauhassa.

– Vaikka kokemusta erikoiskokeiden järjestämisestä löytyy rutkasti, niin aina tulee uudessa paikassa jotain pientä korjattavaa, Huuskonen lisää.

Äänekoski–Valtra-nimisen erikoiskoe järjestetään Koivistonkylällä perjantaina 29. heinäkuuta. Idyllisissä metsä- ja peltomaisemissa ajettava pätkä on hyvä kilpailureitti, mutta varsinaisille katselualueille sopivien paikkojen suhteen valinnanvaraa ei valtavasti ole.

– Suunnittelutyö on vasta alkutekijöissään, mutta todennäköisesti nuo katselualueet sijoittuvat pääasiassa lähtö- ja maalialueille. Tietysti innokkaimmat seuraajat kävelevät pitkiäkin matkoja näkemään autoja, Huuskonen arvelee.

Vielä ennen ralliautojen pärinää alueen näkyvyyttä aiotaan raivata paremmaksi. Lisää Koivistossa 7,4 kilometrin matkan kiertävän erikoiskokeen reitistä ÄKSän jutussa Neste Ralli: Koiviston reitti ottaa ajajasta mittaa – ”kovavauhtinen ja tarkasti ajettava”.

Vastaavat kilpailut noin 50-päinen Äänekosken Urheiluautoilijat on järjestänyt yhteistyössä muiden urheiluseurojen ja yhdistysten vapaaehtoisten kanssa.

– Onhan tämä upeaa järjestää erikoiskoe tällä kertaa omassa kaupungissa!

Huuskonen toivottaa rallihumusta innostuneet talkoolaiset mukaan urakkaan. Yksityiskohtaisempia tietoja erikoiskokeen järjestämisestä saadaan, kun suunnitelmat tarkentuvat kevään myötä.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy