Kokoomuksen puoluesihteeri Janne Pesonen tuli Äänekoskelle monen muun kunnan tavoin. Hänen pikainen kiertueensa Keski-Suomessa käsittää 12 kuntaa.
Pesosen pikakelaus politiikan pääkohdista käsitti aiheita sotesta liikenneverkkoon ja tuleviin kuntavaaleihin. Pihtiputaalta kotoisin oleva puoluesihteeri toi myös terveisiä valtiopäivien avajaisista.
– Toivon, että suomalaisessa politiikassa ei annettaisi liian pitkälle menevälle ja epätotuuksiin pohjautuvalle populismille liikaa tilaa. Kokoomuslaiseen ajatteluun se sopii, että puhuttaisi asioista niin kuin ne oikeasti on, eikä lähdetä pelottelun kautta ostamaan äänestäjien kannatusta. Se on helppo tie, mutta en näe sen päässä olevan mitään sellaista jota itse soisin näkeväni, Pesonen sanoi Willeen kokoontuneelle kokoomusväelle.
Pesonen uskoo, että kuntavaalien suurimman puoleen tittelistä tulee olemaan Kokoomuksen ja Keskustan välinen kamppailu.
– En usko, että sosialidemokraattien veto riittää maaliin saakka. On harvinen suoritus olla pääoppositiopuolue, käydä samaan aikaan puheenjohtajataistelua ja saada kannatuksensa laskuun. Kokoomus sai näkyvyyttä ja nostetta viime keväänä käydyssä puheenjohtajavaalissa.
Pesonen vakuuttaa, että kaavailtu sotemalli on inhmillinen ratkaisu.
– Ei tule pakkosiirtoja, joilla uhkaillaan. Vanhat pariskunnat halutessaan pääsevät asumaan saman katon alle, kun puhutaan vanhusten palveluista. Tämä malli inhimillistää paljon, ja tässä tehdään hallintomallia joka ei eriarvoista ketään. Tässä on vahva inhimillinen tulokulma, vaikka meidän päällemme yritetään luoda kuvaa, että olemme rakentamassa järjestelmää jossa isot yksityiset toimijat pääsevät keräämään tuottoja, Pesonen tykitti.

Pesonen laittoi äänekoskelaiset kokoomuslaiset potrettiin.