Paatelantien varressa sijaitsevat kiinteistöt haluavat liittyä Äänekosken Energian vesijohtoverkkoon.
Hakemuksen mukaan alueella on yhteensä kuusi asuinkiinteistöä, joista osalla on ongelmia saada käyttöönsä puhdasta vettä.
Hakemuksessa pyydetään Äänekosken kaupunginhallitusta määrittelemään Äänekosken Energia Oy:n toiminta-alue siten, että kyseiset kiinteistöt liitetään kuulumaan toiminta-alueeseen.
Asiasta on pyydetty lausunnot ympäristölautakunnalta, tekniseltä lautakunnalta, Äänekosken Energialta ja Laukaan ympäristöterveydenhuollolta.
– Haja-asutusalueella yhdyskunnan tarvitsemasta vesihuollosta vastaa vesiosuuskunnat, ja taajama- sekä asemakaava alueella vesihuoltolaitos. Taajaman kriteerit eivät ko- tapauksessa täyty, Äänekosken Energia kirjoittaa lausunnossaan.
Toiminta-alueeseen liittäminen tulisi maksamaan Äänekosken Energialle mahdollisesti yli 70 000. Kiinteistöt voivat kuitenkin liittyä Energian vesijohtoverkostoon vastaamalla itse rakentamisesta ja sen aiheuttamista kustannuksista. Yhtiö ainoastaan esittäisi vesijohdon liittymiskohdan. Vaihtoehtona on myös liittyä jo olemassa olevaan vesiosuuskuntaan.
Kaupunginjohtajan ehdotuksen mukaan kaupunki ei tulisi liittämään Paatelantien aluetta Äänekosken Energia toiminta-alueeseen.
– Alueen liittäminen Energian toiminta-alueeseen olisi ennakkotapaus, hallintojohtaja Jouni Kurkela sanoo.
Lue kaupunginhallituksen esityslista kokonaisuudessaan täältä.