Koskelan Tanssin This Way-näytös oli tekijöidensä näköinen.
This Way oli tanssijoiden osittain itsensä koreografioima esitys, joka sisälsi myös lyhyitä videoita itse esittäjistä. Videoissa nuoret kertoivat toisistaan, mikä toi yleisön entistä lähemmäs tekijöitä. ”Pääosassa” olleiden viiden nuoren naisen lisäksi lavalla nähtiin seitsemän muuta nykytanssin taitajaa.
Itse esityksessäkin leikiteltiin videoilla, jopa koko esitys alkoi hauskalla pätkällä, jossa tanssijat istuivat lavalla laatikot päässä, ja videotykki heijasti heidän kasvonsa laatikoiden kylkiin. Videotaide huvitti, mutta herätti myös tunteita. Kokonaisuus oli persoonallinen, raikas, iloinen ja taidokas.
Esityksessä näkyi nuorten ajatusmaailman koukerot epävarmuudesta ystävyyteen. Ulkonäköäasiaankin päästiin käsiksi How Do I Look – kappaleessa, jossa nuoret naiset valloittivat lavan nahkatakeissa. Street dancea ja balettia sekoittava kappale oli selvä hitti ja sai yleisön hurraamaan ja viheltämään. Miksei katutanssia voisi harrastaa varvastossuissa?
Esitys oli esiintyjille tanssin laajan oppimäärän päättötyö ja Pipsa Porrassalmelle sekä Ilona Henrikssonille myös lukiodiplomin lopputyö.
- Yhtä matkaa
- Laura Vakoniemi, Feeling Good
- Joukkovoima
- How Do I Look
- How Do I Look
- Feeling Strong
- Come This Way
- Ajatelkaa jos…
- Pipsa Porrassalmi Somewhere here
- Onko Musta Mihinkään
- Ilona Henriksson, Finding The Way





































