Koulurauhatyötä on tehty valtakunnallisesti jo 23 vuotta. Myös Äänekoskella katseet ovat lukuvuoden käynnistyessä koulurauhan turvaamisessa. Se on erinomaisen arvokasta työtä, jotta kaikilla lapsilla ja nuorilla olisi koulussa mukava olla ja opiskella, eikä ketään kiusattaisi koulussa tai koulun ulkopuolella.
– Meillä julistettiin koulurauha heti koulun ensimmäisenä päivänä. Käytössamme on Koulurauhaohjelma ja huoneentaulu, joka antaa ajatuksia pupetin takana istuvalle, kertoo Keskuskoulun rehtori Mauri Kangaskesti.
Koulurauhan huoneentaulu:
Tämän lukuvuoden teemana on oman mielipiteen ilmaiseminen ja erilaisuuden arvostaminen. Ilmaise rohkeasti oma mielipiteesi, mutta kuuntele myös muita. Muista myös arvostaa toisten erilaisuutta, sillä kaikki ovat kauniita omalla tavallaan.
Oman mielipiteen ilmaisun sekä toisten huomioimisen lisäksi on tärkeää myös olla oma itsensä, sillä jokaisella on oikeus olla omanlaisensa ja sellainen kuin itse haluaa. Kaikista ei tarvitse pitää, mutta kannattaa muistaa kunnioittaa toisten erilaisuutta sekä mielipiteitä joka tilanteessa.
Pieni hymy sekä muut pienet teot, kuten moikkaaminen ja kuulumisten kyseleminen voivat piristää jonkun toisen päivää hyvinkin paljon. On tärkeää myös huolehtia, ettei kukaan jää yksin. Voit vaikuttaa jokapäiväisessä elämässäsi teeman toteutumiseen. Kun tulet toimeen toisten oppilaiden, opettajien ja vanhempiesi kanssa, on koulunkäynti kivempaa ja voit saada uusia ystäviä.
Täten julistamme koulurauhan. Toivotamme hyvää ja rauhallista lukuvuotta sekä opiskelun iloa kaikille!
!