Lauantai-illan ja sunnuntaiaamupäivän välillä Äänekosken satamaan iski vandaali.
ÄKSälle vandaalista kertoi kärmistynyt lukija Taija Hakkarainen, jonka vene oli joutunut amatöörimaalarivandaalin kohteeksi.
– Lauantaina vene oli vielä kunnossa, mutta sunnuntaina kaveri soitti satamasta, että oli maalarit käyneet meidän veneellä. Molempiin kupeisiin ja peräänkin oli spray-maalilla maalattu tekstiä, Hakkarainen kertoo.
Poliisit kutsuttiin paikalle ja asiasta tehtiin rikosilmoitus. ”Maalareiden” urakka tulee veneenomistajille erittäin kalliiksi.
– Vene pitää maalauttaa kokonaan uudelleen. Kyse on tuhansista euroista, Hakkarainen sanoo.
Mikäli sinulla on tietoja Äänekosken satamassa lauantai-sunnuntai välisenä aikana kulkeneista ilkivallantekijöistä, ilmoita tietosi poliisille.
Vihjeet voi toimittaa poliisille puhelimella numeroon 0800 181 880 tai sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.keski-suomi@poliisi.fi.
EDIT: Teko alkaa selvitä, sillä yksi tekijöistä on saatu jo kiinni.
Noita spray-maalilla tehtyjä töherryksiä on tehty ympäri Äänekoskea viime kuukausien aikana.
Olisikohan sama mikä on unsheen nimimerkillä kirjoitellut joskus
Milloinkahan Äänekosken kaupunki saa kameravalvonnan aikaiseksi satamaan!? Minunkin autooni ja moottoriveneeseeni on siellä murtauduttu!