Keski-Suomen kunnat pohtivat tänään sote-uudistuksen etenemistä vapaamuotoisessa yhteistyökokouksessaan. Kokouksessa vallitsi yksimielisyys siitä, että tiivistä maakunnallista yhteistyötä jatketaan siten, että Keski-Suomi on jatkossa yksi sote-palveluita järjestävistä itsehallintoalueista.
Hallitusohjelmassa on linjattu, että sote-ratkaisu tehdään kuntaa suurempien itsehallintoalueiden pohjalle. Hallitusohjelman mukaan alueita on yhteensä enintään 19. Alueiden tarkkaa määrää tai aluejakoja ei kuitenkaan vielä tiedetä.
– Julkisuudessa on esitetty hyvin erilaisia lukuja. Alueiden määräksi on arvioitu pienimmillään neljää ja enimmillään yhdeksäätoista. Lopullinen luku on varmasti jossain tällä välillä, totesi tilaisuudessa puhunut Kuntaliiton sosiaali- ja terveysyksikön johtaja Tarja Myllärinen.
Tänään pidetyssä Keski-Suomen kuntien tapaamisessa oltiin yhtä mieltä siitä, että Keski-Suomi on yksi tulevista sote-alueista. Tätä puoltaa muun muassa laaja ja edelleen kasvava väestöpohja sekä maakunnassa tehty laaja yhteistyö sote-uudistuksen valmistelussa.
Kuntien puheenvuoroissa korostui, että keskeinen tehtävä on varmistaa Keski-Suomen sosiaali- ja terveyspalveluiden toiminnallisen integraation jatkovalmistelu. Tässä tärkeänä toimijana on Keski-Suomen SOTE 2020 -hanke, joka on juuri käynnistänyt konkreettisten uusien toimintamallien testaamisen eri puolilla Keski-Suomea. Puheenvuoroissa esitettiin toive myös siitä, että uudet toimintamallit nivottaisiin yhä tiiviimmin Keski-Suomeen rakentuvan uuden sairaalan ympärille.
Vaikka virallisen jatkovalmistelun aikataulua ja askelmerkkejä on vaikea vielä tässä vaiheessa linjata, ei valmistelu Keski-Suomessa pysähtyä. Tilaisuudessa sovittiin, että jatkovalmistelua vie eteenpäin Keski-Suomen kuntien nimeämä yhteinen työvaliokunta, jonka puheenjohtajana toimii Jyväskylän kaupunginjohtaja Timo Koivisto.
Työvaliokuntaa ohjeistettiin mm. siten, että vaikka hallinnollista mallia ei varsinaisesti voida lähteä valmistelemaan ennen alueiden määrän ja kokoonpanon varmistumista, voidaan eri vaihtoehtoja kuitenkin arvioida jo työvaliokunnan toimesta. Työstämistä jatketaan työvaliokunnan valmistelun pohjalta Keski-Suomen kuntien yhteisessä tapaamisessa, kun lain valmistelu etenee ja alueiden määrä tarkentuu.
Työvaliokunnan kokoonpano
Työvaliokunta nimettiin jo Keski-Suomen kuntien yhteistyökokouksessa 27.1.2015 väliaikaisella mandaatilla. Valiokunnan toimintakautta jatkettiin tänään. Työvaliokunnan jäsenet ovat:
– Pohjoinen Keski-Suomi: Äänekosken vs. kaupunginjohtaja Matti Tuononen, Karstulan kunnanjohtaja Eino Nissinen ja Viitasaaren kaupunginjohtaja Janne Kinnunen
– Keskinen Keski-Suomi: Laukaan kunnanjohtaja Jaakko Kiiskilä, Hankasalmen kunnanjohtaja Matti Mäkinen ja Jyväskylän kaupunginjohtaja Timo Koivisto
– Läntinen Keski-Suomi: Keuruun kaupungin perusturvajohtaja Riitta Vanhanen
– Sairaanhoitopiiri: johtaja Juha Kinnunen ja hallintopäällikkö Seija Saarelainen
– Kehittämisjohtaja Silja Ässämäki
– Jyväskylän kaupungin lakimies Tiina Mikkola, Keski-Suomen sairaanhoitopiirin lakimies Risto Salmi ja Saarijärven talous- ja hankintajohtaja Mirja Niemi
Tiistaina pidetyn kuntakokouksen kutsui koolle Jyväskylän kaupunki. Tilaisuudessa oli läsnä kaikkien Keski-Suomen kuntien päättäjiä ja virkamiehiä, sekä sairaanhoitopiirin ja maakuntahallituksen edustajat.