ÄKS

Latupohjia ja kaukaloita valmistellaan talveen – Säilölumelle pääsee hiihtämään jo tänään perjantaina

14.11.2025 09:10
Äänekoskella hiihdetään jo.

Äänekosken ulkoliikuntapaikoilla on viime viikkojen aikana paketoitu viimeisiä kesäliikuntapaikkoja ja valmistauduttu vesisateista huolimatta talviliikuntakauden tuloon.  Säilölumiladulle perjantaina 14.11.2025.

 

Liikuntapuistossa on parhaillaan käynnissä säilölumen levitys ensilumenladulle. Matkaa on saatu tällä hetkellä lähes kilometrin verran. Ensilumenlatu avautuu käyttäjille perjantai-iltapäivänä 14.11. ja on alkukaudesta maksullinen.

Heti kelien salliessa Liikuntapuistossa varmistetaan tykityslumella hiihtäjille vielä pidempi reitti. Luonnonlumien aika on vuosien mittaan lyhentynyt, joten metsäladuille on päästy kunnolla usein vasta vuoden vaihteen jälkeen kohteen latupohjista riippuen.

Liikuntapuistossa talvimoodiin

Liikuntapuistossa yleisurheilukentälle ei ole enää avoimia ovia arkisin klo 15 jälkeen tai viikonloppuisin. Seura- ja urheilija-avaimilla alueelle pääsee toistaiseksi, sillä juoksurataa voi vielä käyttää valoisan aikaan huomioiden, että valoja stadionilla ei ole. Yleisurheilua voi jatkaa Liikuntatalon alakerran suorituspaikoilla. Sieltä löytyvät niin Regupoul-pinnoitteinen juoksusuora, korkeushyppypaikka kuin pituushyppypaikkakin.

Liikuntapuiston tekonurmi on pakkasten tultua sen verran liukas, että myös tekonurmi suljetaan lähipäivinä odottamaan maaliskuun lopun aurinkokelejä. Jalkapallokausi jatkuu ylipainehallilla.

Lamppukierrokset loppusuoralla

Ulkoliikuntapaikkojen lamppukierrokset ovat kattaneet jo lähes kaikki kuntoradat ja luistelualueet. Korjaukset tehdään samaan aikaan kun katulamppukierroksetkin, koska huollot vaativat useimmiten suuren nosturiauton käyttöä. Tästä syystä kauden keskellä vaihdetaan yksittäiset lamput lähinnä silloin, jos valaistuksen puuttumien aiheuttaa turvallisuusriskin.

Pääsääntöisesti laduilla valot toimivat klo 6 aamusta klo 22 saakka illasta, jollei latuinfon kohdekohtaisissa tiedoissa ole muuta tietoa. Tarkemmat latutiedot päivittyvä Latuinfoon https://latuinfo.aanekosken.fi/ , joka on Äänekosken latujen ensisijainen tiedotuskanava.

Luistelukentillä on erilaisia valo-ohjauksia: katuvalojen mukaan ulkoisesta pääohjauskeskuksesta toimivia, seinäpainikkeella käyttäjän hallinnoimia kytkimiä tai kentänhoitajien ajastamia valoja. Useimmilla luistelukentillä valot sammutetaan klo 21 tai 21.30. Luistelualueiden valmistumista voit seurata kaupungin verkkosivuilta: https://www.aanekoski.fi/kulttuuri-ja-liikunta/ulkoliikunta/jaakiekkokaukalot-ja-luistinradat.

Tekojäälle marraskuun lopussa

Liikuntapuiston tekojää tähdätään avattavaksi käyttäjille torstain 27.11. kieppeillä. Tekojää on perinteisesti hyvin suosittu heti alkukaudesta, joten mahdollisimman pikaisesti pyritään saamaan myös yleisluistelualuetta ainakin osittain käyttöön. Luonnonjäiden jäädytys vaatii kuitenkin reilun viikon yhtämittaisen 5-7 asteen pakkasjakson toteutuakseen.

Kuntoratojen pohjia kunnostettu

Useimmat kuntoradat on rakennettu 70-80-luvuilla ja laajennettu 90-luvulla ja niihin on vuosien varrella päässyt syntymään korjausvelkaa. Puusto ja metsä latujen ympärillä on kasvanut. Radat ovat saattaneet muuttua nykypäivän latukoneille liian kapeiksi.

Liikuntapuiston, Nakertajan ja Konginkankaan latupohjilla on kesän ja syksyn aikana tehty kunnostustoimia: pusikoiden raivausta, pohjien levennyksiä, kivien räjäytyksiä ja siirtoa, kantojen poistoja sekä kaarteiden lisäkallistuksia. Nakertajan kuntoradalla konetöitä nähdään vielä tulevien kahden viikon aikana. Kuntoratojen rakentaminen ja niiden profiilien muuttaminen on kallista toimintaa. Vuosittaisilla kunnostustoimilla toivotaan sekä huoltojen helpottuvan ja sitä myöten käyttäjien liikkumisen mahdollistuvan turvallisesti.

Koivistossakin luistellaan tulevana talvena

Vihdoin saadaan taas Koivistoon kolmen vuoden tauon jälkeen kaukalo ja jäät. Koiviston koulun nopeasti edenneen lisärakentamisurakan jalkoihin jääneestä liikuntapaikkasuunnitelmasta pystytään tulevalle talvelle toteuttamaan kaukalo väliaikaiseen paikkaan. Paikka on jo nähtävissä piha-alueella laajana tasoitettuna alueena.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy