ÄKS

Leif Lindeman Musaklubin solistiksi

05.09.2026 15:27
Kuva: Tom Lahti.

Leif Lindemanin keikkakesä oli kovin kiireinen. Auton mittariin on tullut tuhansia kilometrejä, kun kansansuosikki on matkustanut Äänekoskelta ympäri ämpäri Suomen orkesterinsa Rosetten kanssa. 

 

Leif Lindeman pääsee pitkästä aikaa ääneen kotikaupungissaan, kun hän valloittaa äänellään ja energiallaan Hotelli Hirven järjestettävässä Musaklubissa. Luvassa on tuttuja tanssijalan alle meneviä kappaleita, mutta erityisesti Musaklubilla on viilattu ohjelmistoa Elviksen musiikista.

– Mennään Elviksen aikakauden merkeissä, ja se on itselleni todella mielekästä. Olen fanittanut Elvistä aivan lapsesta saakka, ja nyt olen ottanut kitaran käteeni ja koettanut heilutella lanteita kuin Elvis konsanaan, Leif Lindeman naurahtaa.

Lempibiisejä on paljon, joten yhtä ainoaa on hankala lähteä nimeämään.

– Siellä on niin monta klassikkoa, että on aivan älyttömän vaikea sanoa mikä nousisi ylitse muiden. Jailhouse Rock on kolahtanut varmasti ensimmäisenä, lähdetään nyt siitä liikkeelle. Ja tietenkin Surrender, Leif sanoo ja lupaa, että Musaklubilla kuullaan Elviksen suosituimpia ja tunnetuimpia kappaleita.

– Mutta jätetään jotain yllätykseksikin!

Musaklubilla Leif Lindemania säestää tuttuakin tutumpi Poppari-bändi.

Leif kertoo kesän olleen todella kiireinen.

– On saanut kiertää, ja siitä olen kiitollinen. Heinäkuussa oli 26 keikkaa, kaukaisin Rovaniemen Tervolassa ja eteläisin jossain Helsingin takana. Kyllä on saanut istua autossa.

Kun mennään syksyä kohti, tahti hiljenee, mutta silti keikkakalenterissa on keskimäärin 15 keikkaa per kuukausi.  Leif on esiintynyt kotikaupungissaan viimeksi keväällä, Kartano Kievarilla. Hän kiittelee fanijoukkoaan Äänekoskella.

– On ilo nähdä kun halutaan tulla kuulemaan oman kylän poikaa. Äänekoskelaiset ovat hyviä kannustamaan, ja on ihanaa nähdä, kuinka ihmiset ovat pitäneet minua omanansa.

Keikkamuusikkona arvostaa sitä, että pääsee kotiin nukkumaan. Leif laskee, että Hotelli Hirvi on hänen kodistaan katsottuna lähin paikka, jossa on esiintynyt tänä vuonna.

– Painotalolle taitaa olla parisataa metriä pidempi matka. On luksusta, kun pääsee keikan jälkeen kotiin saunan lämmitykseen. Tähän ikään on saanut istua autossa lukemattomia tunteja, ja se on hukkaan heitettyä aikaa.

Leif Lindemanilta on vielä tämän vuoden puolella ilmestymässä levy.

– Siitä on lohkaistu jo sinkku, Vuodet elämää on,  joka on saanut hyvin radiosoittoa. Kun on laulanut julkisesti jo 35 vuoden ajan, on aihetta juhlaan ja niissä merkeissä levyäkin innostuin tekemään, mutta lauletaan nyt ensin Musaklubilla, Leif Lindeman sanoo.

Leif Lindeman Hirven Musaklubilla pe 25.9. Ennakkolipunmyynti alkaa ma 7.9. Kesport Niskasella

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

 

TOIMITUSJOHTAJA
Pirjo Hakkarainen
040 565 0941

 

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

 

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Marjut Parola
myyntipäällikkö 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy